Przydatne pudełeczko: MIDI USB-USB

Niewielka hiszpańska firma Sevilla Soft oferuje urządzenie służące do łączenia dwóch hostów MIDI po USB. Bez potrzeby instalowania żadnych sterowników możemy w ten sposób połączyć dwa komputery, dwa tablety czy tablet z komputerem. Robi się to banalnie łatwo, prosto i co najważniejsze pewnie.2016-04-12 11.24.24

Ktoś może powiedzieć, że aplikacje pod iOS-em, czy nawet te nieliczne na Androidzie, można zintegrować korzystając z sieci bezprzewodowej. To prawda, ale na ryzyko, że transmisja opóźni się czy wręcz zerwie, nie można sobie pozwolić. Zwłaszcza, kiedy występuje się na scenie.

Jak wiadomo, bez problemu do komputera podłączymy syntezator czy klawiaturę z wyjściami USB. Gorzej, gdy trzeba połączyć tablet z komputerem czy innym tabletem, który jako takim urządzeniem MIDI nie jest. Mogą w tym pomóc znane sprzętowe rozwiązania, takie jak iConnect MIDI2+ i 4+, które do najtańszych nie należą. Są również dość duże.

Z pomocą przychodzi MIDI USB-USB, czyli urządzonko wielkości dużej pamięci flash zamknięte w obudowie wydrukowanej na drukarce 3D. Sprzęt jest zgodny ze specyfikacją MIDI Class Compliant, co oznacza, że działa na zasadzie „włóż i działaj” na każdym systemie operacyjnym: pod Windows, OS X-em, Linuks, iOS-em, Androidem. USB-USB może połączyć równocześnie dwa urządzenia będące hostami MIDI. Scenariuszy wykorzystania tego sprzętu jest wiele. Te najbardziej oczywiste to komunikacja tablet-komputer czy komputer-komputer, chociażby w celu synchronizacji ich zegarów.
Podczas pracy  do dyspozycji mamy 4 dwukierunkowe porty MIDI, co daje 64 kanały do wymiany danych dostępne dla aplikacji. Główną zaletą jest prostota obsługi. Wystarczy podłączyć tablet z komputerem, wybrać „Sevilla Soft” jako urządzenie MIDI i już można wykorzystać tablet np. jako dotykową konsoletę mikserską czy zestaw wirtualnych enkoderów w dowolnym programie. Dzięki połączeniu kablem mamy pewność, że nie pojawią się opóźnienia transmisji, jakie zdarzają się np. przy pracy z bezprzewodowymi rozwiązaniami typu TouchOSC.

2016-04-13 09.56.01

Przejściówkę taką jak MIDI USB-USB warto mieć w torbie czy szufladzie bo wcześniej czy później z pewnością się przyda. W zestawie oprócz „dongla” otrzymujemy dwa przedłużacze USB o długości 1,8 m oraz 35 cm. Producent ma również w swoje ofercie hosta MIDI USB / MIDI 5 DIN w cenie ok. 280 zł, który może obsłużyć do 8 podłączonych urządzeń. Możliwy jest w nim również łączenie i filtrowanie podłączonych urządzeń.

Producent: Sevilla Soft
Cena: 39 EUR (ok. 170 zł)

2 thoughts on “Przydatne pudełeczko: MIDI USB-USB

 1. w65
  16 kwietnia 2016 at 21:50

  Tylko tracisz wtedy możliwość podłączenia zasilania do tabletu, co na scenie może nie być najlepszym pomysłem. Chyba, że to potrafi zasilać z drugiego urządzenia. Tylko skąd wiedziałoby, które z którego?

  1. Andrzej Pająk
   16 kwietnia 2016 at 21:53

   Jak będzie naładowany to powinien jednak trochę popracować 🙂 Ale co racja to racja. Choć dla Androdida są kable dodające zasilanie. Niestety róznie z tym w praktyce bywa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *