Miło posłuchać klasycznej gitary…

Zamknijcie oczy i posłuchajcie, potem poczytajcie. Klasyczne pudło, świetna technika, miły pogłos. Można otworzyć oczy! Tak gra elektryczny Godin xtSA, a właściwie Boss GP-10.

Wenezuelski gitarzysta podpisujący się na stronach VGuitar Forum, jako Autana udostępnił dla wszystkich wielką, darmową kolekcję 22 presetów dla cyfrowego modelera brzmień GP-10 i GR-55 (na razie wersja beta).

Carlos Eduardo Arellano, bo tak się naprawdę nazywa Autana, stworzył bibliotekę NyRAC (Nylon Real Acoustic Guitar) na bazie jednego cyfrowego brzmienia klasyka, jakie jest dostępne w GP-10, i wydobył z niego niesamowitą paletę barw. Znajdziemy tu dźwięk koncertowego klasyka, gitary do grania popowych hitów (Sting… i nie tylko), flamenco, latin rocka czy smooth jazzu. Twórca ma niewątpliwy talent i jak napisał w opisie tej kolekcji „w jego kraju, muzycy całe życie są otoczeni akustycznymi instrumentami takimi jak gitara, cuatro (kuzyn ukulele), mandolinami, harfami llanera (arpa llanera) itd., a ich brzmienie jest jak powietrze, którym oddychamy”.

Sekret NyRAC opiera się na bardzo wnikliwym potraktowaniu bazowego brzmienia rolandowskiego „nylona” przez dwa korektory parametryczne, z jakich można skorzystać w GP-10 i wykorzystanie subtelnych interakcji pomiędzy poszczególnymi komponentami (2xEQ, sekcja EQ wzmacniacza, parametry Body, Tone i Atack modelowanej gitary) umieszczonymi w torze audio. Jaki jest efekt przed chwilą usłyszeliście.
Większość z presetów wykorzystuje przełączniki CTL1, EXP SW i do sześciu przypisań (assigments) dla specjalnych i bardzo istotnych modyfikacji barwy. Warto o tym pamiętać.

Oprócz „klasyków” dostępne są też świetne ustawienia dla „jazzboxów”. Punktem wyjścia jest model Gibsona L4, któremu Autana nadał charakter gitary Joe Passa, Wes’a Mongomery i Pata Martino.
W przypadku tych dwóch kolekcji presetów bardzo istotne jest, że brzmienie jakie słychać na nagraniu, usłyszycie też na swoim sprzęcie. Pomijam tutaj umiejętności… a co, do techniki to polecam zerknąć na link do VG Forum. Są tam zdjęcia ilustrujące technikę ataku kostką/palcami, a na nagraniach słychać jaki to ma kolosalny wpływ na brzmienie.

Z mojej perspektywy te wszystkie presety są już wystarczającym powodem, żeby w swoim arsenale mieć „małego żółtego’ GP-10. Naprawdę warto, tym bardziej, że Autana dopiero się rozkręca 🙂 .
Muzyka, wideo: Carlos Eduardo Arellano

One thought on “Miło posłuchać klasycznej gitary…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *