AX8: 419 presetów Fremena 

Jeśli 128 fabrycznych presetów w AX8 to za mało i szukamy gotowych rozwiązań to paczka Fremena będzie dobrą inwestycją. Jeśli sami lubimy „ukręcać” brzmienie to też warto, bo jest to kopalnia nie tylko brzmień, ale także pomysłów.

Thibault de Robillard, aka Fremen, to mieszkający na Mauritiusie gitarzysta i znany wśród użytkowników produktów Fractala twórca presetów dedykowanych dla Axe-Fx II. Od kwietnia dostępny jest również w wersji dla AX8.
Kolekcja 419 presetów to efekt konwersji pierwowzorów z Axe oraz 50 ekskluzywnych, nowych programów bazujących na profilach brzmieniowych (tonematching). Znajdziemy tutaj gotowce do takich gatunków muzycznych, jak blues-rock, fusion, classic rock, heavy rock, metal, a nawet post-rocka. Już same nazwy naprowadzą nas na brzmienia Metallica’i, U2, Pink Floyd, Soundgarden, Linkin Park, Alter Bridge, Scorpions i innych.

Ustawienia zapisane są w 52 bankach po 8 presetów i dostępne są w dwóch wersjach: Normal, gdzie Fremen wykorzystuje komercyjne impulsy (głównie Ownhammer i FAS) bądź ich miksy oraz Alternate, bazującej na fabrycznych lub darmowych paczkach. Różnice w brzmieniu pomiędzy wersjami bez wątpienia są zauważalne. Nie uważam jednak, że darmowe są gorsze. Są z pewnością inne. Pod tym adresem znajdziecie film prezentujący różnice: kliknij tu.

Sceny, hajgejny i Eb

Wiele wśród tych presetów to perełki jak ustawienie do gry w stroju Es (czyli o pół tonu niżej), symulacje akustyka, brzmienia „atmo”, syntezatory, brzmienia zdartej płyty (jak np. TU) itp. Ja szczególnie polecam pogranie na dwóch bankach. Jeden nazywa się Five scenes, a drugi HGSP.
Pięć scen to z jednej strony gotowiec, z drugiej świetny materiał by wzorować na nim własne ustawienia. Ten bank zbudowany jest jak prosty pedalboard. Przełącznikami nożnymi, jak w analogowym zestawie możemy aktywować Delay, Reverb czy przester. Wykorzystanie funkcji Scenes (więcej dowiedzie się tutaj) zmienia bazowe brzmienie, na podobnej zasadzie jakbyśmy używali wielokanałowego wzmacniacza. Przy przełączaniu nie ma opóźnień, nie ma dziur w ciągłości dźwięku. Mamy za to pięć wirtualnych kanałów: clean, edge of breakup, crunch, lead 1, lead 2 (więcej Gainu). Trzeba przyznać, że brzmi to świetnie.
Drugi patent to banki HGSP, czyli High gain starting pack. One też wykorzystując sceny, ale tu punkt ciężkości położony jest na… ciężkie brzmienia.


Zestaw presetów kosztuje 40 dolarów.  Paczka dla Axe kosztuje 10 dolarów mniej.  Moim zdaniem każda z nich jest warta wydania tych pieniędzy. Wersję demo presetów  oraz presety darmowe są udostępnione przez Fremena tutaj –>

Cena: 40 USD
Filmy: Thibault de Robillard

One thought on “AX8: 419 presetów Fremena 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *