AX8 Q 3.5: kolejny firmware i ważne zmiany

Screenshot 2016-06-14 23.51.46

Życzenia się spełniają: modyfikator można w końcu aktywować z poziomu przycisków AX8, a nie zewnętrznych footswitchy.

Fractal opublikował właśnie nowy i świeży firmware Quantum 3.5 dla AX8, a w nim… m.in. realizacja mojego „wisha”, jaki opublikowałem na forum FAS.

O to co pojawiło się nowego i istotnego:

Dwieście czterdziesty dziewiąty wzmacniacz…
Tym razem jest to „mało znany model” o tajemniczej nazwie „USA IIC++” z firmware’u Q 3.03 dla dużego Axe.

Nowy sposób działania przycisków Momentary (czyli chwilowy) na poziomie globalnym albo działający tylko w danym presecie. Przełączniki chwilowe uruchamiają aktywują się kiedy tylko je wciśniemy i utrzymują swój stan do momentu zdjęcia z nich stopy. Od teraz każdy z ponumerowanych przycisków nożnych w AX8 może działać albo jako do tej pory (zatrzaskowo) albo chwilowo. To co było wyłączone zostanie włączone i na odwrót. Ten tryb pracy z pewnością przyda się do wykorzystania w połączeniu z nowymi blokami Control Switch.Screenshot 2016-06-14 23.52.54

Rozszerzony parametr globalny „Default Scene” przez dodanie wartości „Current Scene”. Pozwala to na uruchomienie nowego presetu od razu włączoną sceną o ostatnio wybranym numerze. Wcześniej można było tylko zdefiniować konkretny numer sceny z jakim inicjowany był za każdym razem wybierany preset. Teraz można powiedzieć, że o numerze Sceny może decydować preset poprzedzający.

Nowa funkcja Bank Limit. Prosty i skuteczny ogranicznik liczby banków, jakie możemy w danej chwili wybierać za pośrednictwem przycisków funkcyjnych. Teraz można zawęzić pole wyboru do 2,3 4 czy innej liczby banków, co przede wszystkim przyda się podczas występów na żywo. Jeśli wybierzemy ograniczenie liczby dostępnych z poziomu urządzenia banków, to możemy też zdecydować na jakiej zasadzie będzie ono działało. W trybie „no warp” mamy dostęp do kanałów na zasadzie góra/dól. W trybie „warp” są one przewijane, a to czy wybierzemy przycisk up czy down określa tylko kierunek zmiany banków.

Przy okazji w AX8 Edit pojawił się przycisk „Setup”, który będzie pozwalał na ustawienie parametrów globalnych i ja parametrów wejścia / wyjścia. A razie mamy tylko dostęp do Global Out 1 i Out 2, ale… Fractal obiecuje kolejne parametry w następnych edycjach. Screenshot 2016-06-14 23.51.57
Do tego dochodzi też seria poprawek, o których możecie przeczytać tutaj.

Nowe bloki Control Switch (CS1 i CS2)

Tę nowość celowo pominąłem, bo wymaga ona osobnego akapitu. Nie tylko dlatego, że te bloki to realizacja mojego życzenia zgłoszonego na forum Fractala, ale z powodu istotności tej zmiany.Screenshot 2016-06-15 00.01.26

Do tej pory, żeby zmienić jakiś parametr w ustawieniach bloku efektów czy wzmacniacza trzeba było albo zmienić jego stan z X na Y, co nie zawsze dzieje się to bez opóźnień albo zrobić korzystając z zewnętrznego (sic!) footswitcha lub kontrolera MIDI. Co prawda można było do tego wykorzystać też sceny, ale te ze swoje natury nieco do czego innego służą i działają tylko kiedy zmienimy scenę.
Control Switch działa zawsze, choć ich jego stan początkowy stan (włączony/wyłączony) możemy zdefiniować dla każdej z scen. Jego tryb pracy można określić jako włącznik, tyle że nie efektów, a konkretnych jego komponentów. Można go np. wykorzystać do odpalenia funkcji Boost wzmacniacza, zrobienia divebomby Whammy bez podłączonego pedału ekspresji czy zamrożenia pogłosu lub delaya itp. Innymi słowy na pokładzie pojawia się bardzo kreatywny parametr. Warto zwrócić uwagę, że by skorzystać z bloków CS wcale nie musimy ich przypisywać do FS-ów! Możemy wykorzystać je jako kolejne dwa modyfikatory powiązane ze scenami.
Bloki mogą być zdefiniowane globalne albo „lokalne”.

Więcej o AX8 w cz. I i cz. II naszego testu. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *