Barn3 OX: superdodatek nie tylko dla Eventide H9

Prosto ze stodoły w Pensylwanii do testów trafił mały, a bardzo praktyczny dodatek ułatwiający kontrolę nad multiefektem Eventide H9.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

OX9 to dwuprzyciskowy przełącznik dedykowany dla H9. Już samo pudełko z pięknymi grafikami sygnalizuje, że mamy do czynienia z ręczną butikową robotą. Przełącznik, jak na nazwę firmy przystało zakopany jest w sianie, a obok niego znajduje się naklejka na case’a i instrukcja. OS9 to połączenie pomysłu, prostoty i rzemieślniczego wykonania. Główna jego zaletą jest ścisła integracja z efektami Evetide, bo trzeba wiedzieć, że dostępny jest również w wersji dla serii „factor”.

Instalacja sprowadza się do odkręcenia czterech śrub znajdujących się na spodzie obudowy efektu i nasunięcie go na aluminiową płytę przełącznika OX9 i równoczesne podłączenie go do umieszczonego na jej końcu wtyka jack. Potem wystarczy całość skręcić, ale wykorzystując do tego dostarczone w pudełku dłuższe śruby. Nie powinniśmy się martwić o gwarancje bo Barn3 jest oficjalnym partnerem Eventide, a poza tym… żadnej plomby tam nie zauważyłem.
Wszystko jest tak dopasowane, że tworzy jednolitą całość z efektem. Twórcy mówią o tym, że ich produkt to tak jakby rękawiczka dla efektu. I trudno się z tym nie zgodzić. W przeciwieństwie do każdego innego przełącznika H9 tylko nieznacznie zajmuje więcej miejsca a pedalboardzie, a zyskuje dwa dodatkowe programowalne przełączniki. Co więcej z boku przełączników umieszczono gniazdo jack, do którego można podłączyć pedał ekspresji.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Kiedy korzystamy z pedału ekspresji do naszej dyspozycji pozostaje tylko jeden przełącznik, a drugi (prawy) przełącznik wtedy będzie dublował działanie pierwszego, ale… jednocześnie da sygnał odpowiadający pełnemu otwarciu pedału ekspresji (heel position). By unikać tej dualności można małym przełącznikem wyeliminować powielanie działania lewego przycisku. Tym samym prawy przycisk będzie dawał po naciśnięciu taki sam efekt jak otwarcie pedału. Scenariuszy wykorzystanie tego stanu jest kilka, a jedne z nich to natychmiastowe robienie „dive bomb” bez poruszania pedałem.
Najciekawsze jest jednak to, że gniazdo jack można wykorzystać do podłączenie dodatkowego, trzeciego przycisku. Barn 3 oferuje pasujący do całości przycisk Tesla Tap, z ciekawą grafiką Nikoli Tesli na obudowie. To co będą robiły dodatkowe przyciski zależy od naszej wyobraźni i potrzeb. Ich działanie musimy zaprogramować w aplikacji H9 Control np. jaki wygodne przełączanie w górę i dół preserów. Trzeci przycisk może służyć np. do aktywowania tunera czy aktywowania zmiany parametrów przypisanych do wirtualnego (w H9) przycisku Flex.

Podsumowując: OX9 to bardzo solidnie zrobiony zestaw dodatkowych przycisków do H9. Działa tak, jak należy i, co najważniejsze tworzy jedną całość z efektem. Szkoda tylko, że koszt przesyłki do Polski nie należy do niskich.

Cena: OX9 – 79 USD; OX – 60 USD; Tesla Tap – 25 USD.
Do testów dostarczył: Barn3.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *