Jesienne nowości Bossa: GT-1 i Katana 

Z okazji piętnastolecia legendarnej maszyny perkusyjnej TR-909, Roland zaprezentował ponad 30 nowych produktów. Wśród nich znalazły się także gitarowe nowości: wzmacniacze modelowane Katana oraz, nowy multiefekt podłogowy Boss GT-1.

Wzmacniacz jak miecz: Katana

bct_katana

Wzmacniacze Katana to wyraźna próba nawiązania walki z podobnymi konstrukcjami innych producentów (np. popularny Fender Mustang). Różnice pomiędzy poszczególnymi modelami sprowadzają się przede wszystkim do ich mocy i rodzaju wbudowanego głośnika. Boss od raz na rynek rzuca cztery model: Head oraz comba 50W, 100W, i 100W 2×12.
Co ciekawe Head posiada również wbudowany 5-calowy głośnik, który przyda się np. do ćwiczeń.
Każdy wzmacniacz posiada pięć brzmień do wyboru: Clean, Crunch, Lead, Brown (wywodzące się z cyfrowej serii Waza zaprezentowanej podczas marcowych targów NAMM) oraz Acoustic służące do nagłaśniania gitary akustyczno-elektrycznej.

Jak przystało na wzmacniacze cyfrowe każdy miecz oprócz pochwy… o przepraszam… każdy wzmacniacz Katana ma dostęp do 55 efektów (m.in. znajdziemy tu takie ciekawostki jak Pitch Shifter, Ring Modulator, Slicer), które można ustawić precyzyjnie programie BOSS Tone Studio. Ale uwaga do wzmacniacza można załadować tylko 15 efektów, a używać jednocześnie trzech z nich.

Funkcja Tone Setting pozwala na przywoływanie czterech zapisanych brzmień – 2 w wersji 50-watowej. Różnic pomiędzy najmniejszym modelem a resztą jest więcej. Katana 50W nie ma regulacji Presence, pętli efektów oraz gniazda dedykowanego kontrolera podłogowego GA-FC (patrz zdjęcia).
Przydatna jest także funkcja Power Control, która odpowiada działaniu redukcji mocy na lampowych wzmacniaczach i pozwala uzyskać przesterowane brzmienie przy niskich poziomach głośności.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Do wzmacniaczy można podłączyć przełączniki nożne (np. zmiana kanałów czy pedał ekspresji jako wah), a Head można sterować poprzez interfejs MIDI. Wzmacniacze wyposażone są także w wyjście liniowe oraz port USB Audio, umożliwiają rejestrację dźwięku na komputerze.

GT-1

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Jest mały, lekki, kosztuje ok. 800 zł i oferuje jakość efektów znaną z GT-100. Na pokładzie znajdują się nie tylko klasyczne emulacje efektów w stylu klasyków jak OD-1 po sprawnie działający Acoustic Simulator, Guitar Simulator i 32 sekundowy looper. W sumie dostępnych jest 108 efektów, więc nie dajmy się zwieść pozorom, że GT-1 to tylko mały i budżetowy sprzęt.
Boss po raz kolejny wyciągnął rękę do początkujących (albo nie mających czasu na gałkologię) gitarzystów i umieścił na nim funkcję Easy Select. Pozwala on wybierać gotowe ustawienia według gatunku czy typu efektu, a funkcja Easy Edit umożliwia szybkie ustawienia bez zagłębiania się w wiele stron parametrów. Jak to działa? Musimy sprawdzić w praktyce. W GT-10 było dobre dla zaczynających przygodę, w SY-300 automat dawał lepsze brzmienia niż fabryczne… Maluch ma obudowę bez twardych krawędzi, co ma zapewnić bezpieczny transport nawet w futerale gitary.

Zarówno GT-1 jak i wzmacniacze Katana będą miały swój działa w bazie brzmień na stronie Boss Tone Central.

Ceny: GT-1 – ok. 800 zł; Katana 50 – ok. 850 zł; Katana 100 – ok. 1250 zł (wzmacniacze mają być dostępne w sprzedaży od października)
Info: www.boss.info
Foto i wideo: Boss/Roland

One thought on “Jesienne nowości Bossa: GT-1 i Katana 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *