Co robić kiedy G10 nie działa? Przeczytaj! 

Nadajnik G10 systemu bezprzewodowego Line 6 może nie działać z niektórymi gitarami. Poniżej porady pokazujące jak temu zaradzić.2016-06-09-11-26-46
By stwierdzić co jest przyczyną problemów musimy przeprowadzić prosty test:

1.Włączamy odbiornik i dokujemy nadajnik, by mieć pewność, że działa na najlepszym dostępnym kanale.
2 .Kiedy dioda miga albo świeci się na zielono podłączamy go do gitary i uderzamy kilka razy w struny. (Volume też warto ustawić na 10…)
3. Jeśli nie ma dźwięku patrzymy na diodę LED (w podłączonym do instrumentu nadajniku):
A) jeśli nie świeci, nie miga mamy do czynienia z problemem natury mechanicznej.
B) jeśli świeci lub miga problem jest natury elektrycznej.

Przypadek A

Nadajnik nie mieści się w gnieździe gitary albo jego konstrukcja sprawia, że nadajnik nie może się włączyć: musimy skorzystać z przejściówki jack męski – jack żeński i dopiero w nią wsadzić G10.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Przypadek B

screenshot-2016-09-22-18-32-35G10 ma specyficzną budowę zainstalowanego w nim jacka, który nie tylko odbiera sygnał z instrumentu, ale jest równocześnie złączem służącym do ładowania akumulatora. Może to powoduje problemy w niektórych gitarach z aktywną elektroniką. Użyte w nich gniazdo jack stereo (TRS) służący do włączania aktywnej elektroniki, w momencie wyciągnięcia kabla.

Standardowo czubek (Tip) gniazda jest wykorzystywany do transmisji audio, a tuleja (sleeve) połączona jest z masą. Jeśli mamy instrument z aktywną elektroniką to stosuje się w nim gniazdo stereo, w którm pierścień (ring) połączony jest z minusem baterii. Do póki nie włożymy do gniazda standardowego jacka TS (mono) masa baterii nie jest do niczego podłączona. Dopiero tuleja jacka łączy ją z masą sygnałową. Proste? Proste i jak widać kłopotliwe dla G10.

Jeśli G10 nie działa, a elektronika gitary nie jest skomplikowana sprawdźmy czy na pewno „minus” podłączony jest do pierścienia. Bywa, że masa sygnałowa podłączona jest pierścienia, a „minus” baterii do tulei. Jeśli tak jest to wystarczy przelutować te dwa kable. Jeśli to za trudne to przejściówka z przypadku 1 jest jedynym poprawnym rozwiązaniem.

Bywa jednak i tak, że nie działa z G10 gitara, która ma nie tylko aktywną elektronikę, ale też wbudowany procesor. W takim wypadku może korzystać z bardziej zaawansowanych mechanizmów wyłączania zasilania z użyciem gniazda TRS.
Niektóre gitary mają dołączony do pierścienia gniazda rezystor pull-up i włączają zasilanie, gdy elektronika wykryje, że pierścień jest połączony z masą (wsadzony jack mono). To rozwiązanie też jest problematyczne dla G10, ponieważ czuje jego elektronika czuje napięcie na pierścieniu i interpretuje jego obecność jako podłączenie do ładowania… Tę sytuacje uratować może już tylko przejściówka jack-jack.

Zdjęcia schematyczne pochodzą z dokumentu Line 6.

One thought on “Co robić kiedy G10 nie działa? Przeczytaj! 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *