Future Impact: wszechstronna kostka dla basistów

Panda Audio to mało znana u nas węgierska firma, która stoi za znanymi produktami, takimi jak Axon, Fishman Aura, Fishman TriplPlay, AKAI EWI 4000s/USB czy dedykowana dla basistów kostka AKAI Deep Impact, którą właśnie na nowo powołał do życia Andras Szaley. Lepsza, współczesna wersja nosi nazwę Future Impact I i przynosi sporo udoskonaleń.pand_future

Nowe i stare urządzenie było połączeniem czterooscylatorowego syntezatora (tu pomyślcie brzmieniu monofonicznego Minimooga) z sekcją dedykowanych basistom efektów, takich jak Harmonizer, Distortion, Overdirve, Flanger, Slapback, 4 parametryczne EQ. Deep Impact to z jednej strony kopia pierwowzoru z 1999 roku, pozwalająca uzyskać legendarne brzmienie basisty Jamiroquai Paula Turner czy Chrisa Wolstenholme’a z Muse. Z drugiej strony jest to zupełnie nowa odsłona Impacta. Dzięki zastosowaniu współczesnego procesora DSP, liczba operacji wykonywanych na sekundę wzrosła ponad 100-krotnie. Przełożyło się to wiele zmian. Te najbardziej widoczne to lepsza jakość dźwięku, możliwość zapisania 99 zamiast 9 presetów, dedykowany edytor i obsługa MIDI. Ten ostatni dodatek to nie tylko możliwość zmiany ustawień, ale też droga do wykorzystania Future Impaca, jako syntezatora wyzwalanego nie basem (przez kabel gitarowy), ale klawiaturą.

Zmiany na lepsze

Oryginalny Deep Impact miał oscylatory generujące tylko przebieg piłokształtny, które pracowały z oversamlingiem 32 kHz. Przekładało się to na zniekształcenia sygnału przy dźwiękach o wyższej wysokości. Future Impact pracuje z próbkowaniem 512 kHz i daje bardzo czysty sygnał. O nowe oscylatory generują różnorodne przebiegi falowe, które można dowolnie wybierać dla każdego z VCO z osobna.
Pojawiły się też generatory LFO, pozwalające np. na zmianę szerokości fali prostokątnej. Oscylator przebiegu piłokształtnego dostał możliwość regulacji obwiedni opadania (Decay) i może generować dynamicznie zmieniające się przebiegi. Sygnał z każdego oscylatora można można też teraz przesterować dzięki sekcji fold-over distortion i uzyskać sygnał bogaty w wyższe harmoniczne. W bloku efektów pojawił się także nowy moduł Duble Delay.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Sekcja syntezatora w Future Impact w trybie basowym (nie MIDI) bez problemu radzi sobie z zakresem dźwięków jakie możemy wydobyć z sześciostrunowego basu.

Wymiary: 155x125x65 mm; waga: 600 gramów
Cena: 395 euro z VAT (czas oczekiwania ok. 2 tygodni).
Zdjęcia, wideo: Panda Audio

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *