Quantum 6.0 dla Axe FX II i AX8 [aktualizacja]

Od premiery oprogramowania Quantum w wersji 5.03 upłynęło zaledwie piętnaście dni, a Fractal pokazuje kolejną wersję firmware’u dla Axe. I nie jest to łatanie błędów, ale duża zmiana o czym świadczy numer 6.0, jaki otrzymała opublikowana beta.axe-fx-ii

Zanim napiszę o zmianach, trzeba zacząć od smutnej wiadomości. Wszystko wskazuje na to, że Axe FX II Mark I/II dotarło do kresu swoich możliwości rozwoju. Na chwile obecną szóstka jest za duża i nie mieści się w ich pamięci L Nic nie jest jeszcze przesądzone, ale Fractal nie daje gwarancji, że uda się to zmienić. Być może FW 5.03 będzie ostatnią, jaka otrzyma Mark I/II. Po kilku godzinach problem został rozwiązany. Z Mark I/II usunięto możliwosć wyboru wersji firmware’u i miejsce się znalazło. Tak samo jest od początku w AX8.

Zmiany

Przede wszystkim beneficjentem nowego oprogramowania jest blok Wah. Został znacząco poprawiony i zyskał dwa nowe parametry. Coil Bias pozwala przesuwać (DC offset*) punkt zerowy amplitudy sygnału w wirtualnej cewce, a Low Freq Cut dodaje filtr górnoprzepustowy na wejściu kondensatora sprzęgającego. Brzmi poważnie, ale nawet nie elektronik powinien usłyszeć zmianę w brzmieniu i usłyszeć co te regulację dają.
Inne zmiany, jak zawsze w przypadku FAS opisane są z punktu widzenia konstruktora wzmacniacza. By nie zanudzać: poprawione zostały algorytmy w bloku wzmacniacza, które mają interakcjami komponentów i brzmieniem mają być jeszcze bliżej lampowym oryginałom. Pojawił się też nowy ton stack dla wzmacniacza Solo 88 (oczywiście możemy go użyć we własnej konstrukcji). Blok Tone Match otrzymał zakładkę Monitor, z poziomu której można sprawdzać w czasie rzeczywistym różnicę w charakterystyce częstotliwościowej sygnału.

Szóstka dla AX8

Oprócz zmian, o których napisaliśmy wcześniej, w przypadku podłogowego modelera pojawiając się też dwie dodatkowe nowości.2016-11-20-15-42-49

Pierwsza to możliwość wybrania na stałe wyświetlania dużej nazwy presetu, która do tej pory znikała (po określnym przez użytkownika czasie) lub nie pojawiała się w ogóle. Niby mała zmiana, a na scenie bardzo przydatna. Jeśli chcemy zobaczyć jakie bloki mamy przypisane do przycisków nożnych wystarczy nacisnąć Exit.2016-11-20-16-07-40

Druga zmiana to funkcja przypisania numeru Sceny, z jaką ma uruchomić się preset do samego presetu. Do tej pory można to było zrobić tylko globalnie i  jeśli ustawiliśmy jako startową np. Scenę 2 to każde nowe brzmienie ładowane było z włączoną Sceną 2. Inną opcją był (i jest) tryb Current. W tym wypadku każdy nowy preset był wgrywany ze sceną o numerze uzależnionym od tego jaka Scena była wcześniej aktywna.
Teraz pojawiła się trzecia możliwość: całkowita dowolność. Preset załaduje się z taką Sceną jaką sami zdefiniujemy, co biorąc pod uwagę powiązanie Scen z możliwością wysyłania komunikatu MIDI Program Change może się przydać w bardziej skomplikowanym rigu.

Quantum 6.0 dla Axe  znajdziecie tutaj, dla AX8 dostępna jest na razie publiczna beta.

*Jeśli czyta to elektronik i dostrzeże błąd proszę o kontakt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *