Sylenth1 – 40% taniej

Sylenth1 firmy Lennar Digital to jeden z najlepszych na rynku muzycznym programowych syntezatorów. Mimo, że ma już dziewięć lat to wciąż wykorzystywany jest przez wielu zawodowców. Decyduje o tym nie tylko jego brzmienie, ale też łatwość i możliwości jego programowania. To również powód by to właśnie od niego rozpocząć przygodę z syntetycznymi dźwiękami.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Dlaczego cyfowogitarowo.pl sięga po syntezatorowe VSTi? Odpowiedź jest prosta: gitara też może być kontrolerem MIDI i jeśli tylko potrafimy przełamać puryzm połączenia gitara-kabel-piec to świat nowych dźwięków stoi przed nami otworem.

Cztery oscylatory

Sercem tego wirtualnego analoga (VA), jakim jest Sylenth1 są cztery oscylatory. Podzielone są one na dwie sekcje Part A i Part B po dwa w każdej. Oscylatory mogą generować jeden z siedmiu dostępnych przebiegów falowych (z czego trzy to odmiany przebiegu prostokątnego) oraz szum.
O tym którą część i w jakich proporcjach jest słyszana decydują ustawienia miksera oraz poziomu głośności poszczególnych generatorów. Sylenth1 pracuje z 16 głosową polifonią, ale każdy z oscylatorów może działać jako 8 wirtualnych swoich kopii (głosów). W efekcie można uzyskać bardziej złożone, „tłustsze” brzmienie.
W panelu sterowania możemy stroić oscylatory, określać miejsce generowanego przez nie brzmienia w panoramie, synchronizować je itp. Jedynym minusem tej sekcji jest brak płynnej modulacji szerokości fali prostokątnej (PWM). Na szczęście podobny efekt można osiągnąć wykorzystując dwa oscylatory ustawione na przebieg piłokształtny, przy czym jeden z nich musi mieć odwrócony przebieg (przycisk INV), w sumie da to falę prostokątną. Regulację jej szerokości przeprowadzimy zmieniając fazę w generatorze.

Filtry, obwiednie, modulatory i cała reszta

Do dyspozycji mamy dwa filtry, które mogą wpływać na brzmienie oscylatorów działających w Part A i/lub Part B. Ich główną cechą jest analogowy charakter brzmienia. To coś co sprawia, że ten VA jest lepszy niż inne podobne programy. Tak jak w analogach, kiedy rozkręcimy do maksimum regulację rezonansu, filtr wpadnie w samowzbudną oscylację i… krzyki i piski gotowe. Filtry w Sylethcie mogą też zostać przesterowane (Drive; funkcja nie tak często spotykana w syntezatorach), co przełoży się na cieplejszy i pełniejszy dźwięk finalny.
Każda z „części” dysponuje obwiednią ADSR wzmacniacza, a sekcja MOD oferuje dwie dodatkowe obwiednie, które możemy przypisać do dowolnie wybranych parametrów syntezatora. To samo możemy zrobić z dwoma oscylatorami LFO. Ale to nie koniec możliwości wpływania na brzmienie. Dwa panele Miscellaneous Modulation to kolejne cztery źródła, którymi możemy modyfikować w sumie osiem wybranych parametrów.
Tor syntezy i modyfikatorów uzupełnia arpeggiator i siedem bloków efektów (przester, chorus, kompresor, pogłos, delay, EQ, phaser) nadających ostateczny charakter tworzonemu brzmieniu.

Mocną stroną Sylenth1 są fabryczne i udostępniane przez użytkowników brzmienia. Producent dostarcza VSTi z 3,5 bankami, co oznacza, że już na starcie mamy ponad 1700 gotowców. Presety są podzielone na kategorie takie jak arpeggia, basy, perkusje, leady, klawisze czy efekty. Pozwala to szybko znaleźć ciekawe brzmienia, które już nie raz słyszeliście. Jeśli tego jest za mało to w Sieci znajdziecie wiele darmowych brzmień. A jak brzmi Sylenth1 możecie posłuchać tutaj.

Naucz się Sylentha

Jak wspomniałem na wstępie Sylenth1 to nie tylko ładnie brzmiący VA, ale też dobry wybór by nauczyć się syntezy. Tutaj pomocą będzie opisywany już wcześniej Syntorial i zawarte w nim dodatkowych 38, trwających prawie trzy godziny, lekcji.

Podsumowanie: Sylenth1 to połączenie prostoty z bardzo dobrym brzmieniem. Owszem nie znajdziemy tutaj np. filtra grzebieniowego, filtra wycinającego lub PWM. Czy to źle? Myślę, że czasem mniej opcji pozwala bardziej skupić się na istocie sprawy, czyli dźwięku. A ten VA gra mimo braków gra dobrze i co ważne nawet kiedy odtwarzane jest jego 512 równocześnie brzmiących głosów ma minimalny apetyt na moc procesora.

Film: Syntorial
Do testów udostępnił: Lennar Digital
Cena bez promocji: 170,97 EUR 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *