HeadRush, tańszy konkurent Helixa

NAMM 2017: Zaczynają się pojawiać przecieki na temat nowości, jakie już za parę dni zobaczymy na targach. Pierwszą z nich jest informacja o HeadRush, multiefekcie stworzonym przez nową na rynku modelerów amerykańską firmę o tej samej nazwie.Pojawienie się kolejnego multi normalnie nie jest dla mnie powodem do przygryzania warg i oczekiwania by jak najszybciej dowiedzieć się „jak to gra”. W tym przypadku jest jednak zupełnie inaczej. HeadRush stworzony został przez zespół, który kilaka lat temu zaprojetował Eleven Racka.
Firma HeadRush to kolejne dziecko dużego gracza, jakim jest InMusic, będący właścicielem Akai, Denona, Marantza, Alesisa, Alto i innych. Sama nazwa dla firmy HeadRush została wzięta od starego loopera/delay’a Head Rush produkowanego przez Akai.

Już na pierwszy rzut oka widać, że multi wygląda bardzo (ale to bardzo…) podobnie do Helixa. Ma duży, bo siedmiocalowy i dotykowy ekran. Pod nim znalazło się 12 przełączników, które możemy oznaczyć kolorowymi paskami i opisać ich działanie na małych OLED-owych ekranach umieszczonych powyżej. Czy jest to podobne do scribble scriptów z Helixa oceńcie sami…
Na podstawie bardzo krótkiej demonstracji widać, że edycją prestów wygląda na jeszcze prostszą niż to ma miejsce we flagowcu Line 6: ot przesuwanie palcem po ekranie, jak na tablecie…

Eleven Rack w podłodze i HD

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Pod odbudową kryje się czterordzeniowy procesor i DSP nazwane nie bez powodu Eleven HD Expanded. Ten silnik ma dać użytkownikom niespotykaną do tej pory w podłogowych efektach jakość emulacji. Na liście wzmacniaczy znajdują się 33 modele znane z Eleven Racka (np. świetnie brzmiące Soldano 100, Matchless DC30, Bogner Ecstasy 101B), które w HeadRush mają pojawić się w nowej odsłonie „HD Expanded”. Na razie na liście nie widać całkiem ciekawych wzmacniaczy stworzonych przez DigiDesign z DC w nazwie. Pojawiły się za to mody kilku znanych konstrukcji i zapowiedź, że to tylko początek.

[NOWE] Dzięki uprzejmości Chada Boston​a założyciel Line 6 Helix User Group ORIGINAL publikujemy jeden z lepszych dostępnych filmów, gdzie można posłuchać jak to multi brzmi (głównie w drugiej połowie). Choć też jest dalekiej od doskonałości, to zwróćcie uwagę na bardzo obiecująca pracę harmonizera.

Oprócz wzmacniaczy na pokładzie dostępne są pozostałe efekty, jakie znajdziemy w manualu pierwowzoru (klik!). Z przeglądu efektów wynika, że w końcu pojawia się blok Whammy i Harmony, a także takie nowe efekty jak 8-bit, AIR Flanger, AIR Filter, AIR Reverb (Advanced Instrument Research, czyli wtyczki z ProToolsa), Stone Phaser, Trone Phaser i Stereo Dubler. Nowością jest też wzbogacenie biblioteki 15 wbudowanych emulacji kolumn głośnikowych o obsługę impulsów, a także możliwość korzystania z dwóch wzmacniaczy i kolumn w tym samym czasie.

Podobnie jak Eleven Rack, HeadRush jest interfejsem audio USB (24-bit / 96 kHz), który też możemy wykorzystać do reampingu. Zestaw wejść i wyjść to niezbędne minimum i daleko mu do tego co oferuje nie tylko Helix, ale też i rackowy 11R.
Poza tą garścią informacji nie wiele więcej wiadomo. Producent informuje tylko, że przełączanie presetów ma odbywać się bez żadnych dziur, a looper ma mieć możliwość zapisania nawet do 20 minut muzyki.

[NOWE] Już wiadomo, że możliwe jest używanie dwóch wzmacniaczy w łańcuchu i każdy może być podłączony do  dwóch różnych kolumn pracujących w stereo lub zmiksowanych do sygnału mono. Poszczególne efekty, w przeciwieństwie do Eleven Racka mogą występować w więcej niż jednej instancji.

Wróżąc z fusów

Jeśli za HeadRush stoją ludzie, którzy zrobili 11R, to wszystko wskazuje, że na rynku pojawia się kolejny istotny gracz. W czasach świetność Poda HD 500 i Eleven Racka, to ten drugi, w przeciwieństwie do multi z logo Line 6, miał  w sobie „coś”. Atutem nowego procesora może być nie tylko jego dobra jakość, ale też i cena — o 1/3 niższa niż koszt zakupu Helixa w Thommanie (1499 EUR) i nieco wyższa niż cena AmpliFire 12 (ok. 910 EUR).

Cena i dostępność: ok. 1035 EUR (999 USD); kwiecień 2017
Informacje, zdjęcia, wideo (2): headrushelectronics.com; Prezentacja działania: Courtesy of Chad Boston the founder of FB Line 6 Helix User Group Orginal.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *