Kosmiczna gitara: Boss łączy siły ze Strandbergiem

NAMM 2017: Boss rozpoczął współpracę ze firmą Strandberg. Jej efektem ma być kolejna gitara z serii Boden. Tym razem do ultranowoczesnej konstrukcji dołączone zostanie modelowanie V-Guitar. Gitary Strandberga trudno pomylić z innymi. Ich cechą charakterystyczną jest brak główki, a seria Boden charakteryzuje się równie nietypowym wielomenzurowym gryfem typu fanned fret (progi ułożone w wachlarz).

Ola Strandberg i Yoshi Ikegami Boss/Roland CEO

Jakie jest część V-Guitar, jak i dalsze informacje o prototypie, pozostaje na razie tajemnicą. Zakładam, że będzie podobna do tego co można było spotkać w instrumentach typu Roland Fender G-5. Z przykładów widać, że w Bodenie będzie możliwość zmiany stroju (różne dropy, oktawa w dół, stroje alternatywne) oraz emulacje różnych gitar i syntezatora Roland GR-300. Jak gra ostanie wcielenie V-Guitar można zobaczyć na tym filmie:

Dla miłośników modelowania Rolanda kluczowe wydaje się być pytanie, czy nowa V-Guitar kosztująca pomiędzy 3000 a 4000 dolarów (tyle kosztują Bodeny) będzie miała na pokładzie wyjście GK13. Bez niego to produkt ciekawy, ale tak jak dotychczasowe vigitary zamknięty na powiększanie możliwości współpracy choćby z syntezatorami MIDI i procesorami takimi jak Boss GP-10.

[NOWE] Mamy kilka nowych informacji i zdjęć, które uzyskaliśmy z VGuitarForums. Według słów Ola Strandberga jest szansa, że prototyp V-Guitar trafi do produkcji pod w dalszej częsci tego roku. Inne dobre wieści: w stosunku do Fendera G-5 w Strandbergu wykorzystano poprawiono silnik odpowiadający za modelowane brzmienia. Instrument ma bardzo szybki tracking i nie występują w nim cyfrowe artefakty i to nawet w emulacji gitary barytonowej czy przestrojonej o oktawę w dół. Pojawiło się też kilka nowych możliwości. Np. w emulacji GR-300, potencjometrem Tone ustawiamy odcięcie częstotliwości.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Informacje, zdjęcie: Strandberg Guitars (u góry); VGuitarForums (poniżej)
Film: Roland Channel

3 thoughts on “Kosmiczna gitara: Boss łączy siły ze Strandbergiem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *