Appy #1: Nauczą nas rytmu

Zaczynamy cykl poświęcony najciekawszym aplikacjom mobilnym przydatnym dla gitarzystów i nie tylko. Chcemy by tutaj trafiały programy sprawdzone i godne polecenia. Skupiamy się na Androidzie, bo tego systemu używa zdecydowana większość z nas.Na pierwszy ogień wzięliśmy pięć appów, których celem jest wyrobienie w nas poczucia rytmu. Przedstawiamy każdą z tych aplikacji i już na wstępie możemy napisać, że warto zainstalować je wszystkie. Niemniej… kolejność nie jest przypadkowa.
Pamiętajcie, że wystarczy każdego dnia poświęcić 15 minut na trening rytmiczny, bo po miesiącu czy dwóch poczuć różnicę. Dlatego tym bardziej namawiamy to lektury i własnych testów!

Rhythm Trainer

Ten program to zdecydowany numer jeden tego zestawienia. Wygrywa prostotą i jakością wykonania. Oferuje w tym momencie 116 zadań, których trudność stopniowo wzrasta. Pierwsze 14 ćwiczeń jest darmowe, za kolejne musimy zapłacić 13,69 zł. Co ciekawe nie możemy tego zrobimy, do momentu zaliczenia wcześniejszych etapów!
Nauka zaczyna się od skalibrowania programu, by wyeliminować opóźnienie wynikając z procesu przetwarzania dźwięku na Androidzie. Następnie przechodzimy do zadań. Ich konstrukcja jest bardzo prosta. Za każdym razem wyświetlany jest tylko jeden takt, jaki mamy wystukać. Ćwiczenie odbywa się tak jak podczas rytmicznych ćwiczeń z nauczycielem. Najpierw frazę gra program, potem w tempie my musimy wejść i ją powtórzyć.
I tu zaczyna się najlepsze, bo Rhytm Trainer ma bardzo ciekawy mechanizm sprawdzania postępu nauki. Jeśli bezbłędnie wystukamy takt to idziemy do przodu. Jeśli nie stukamy, aż do skutku. Udało się? To jeszcze raz dla pewności. Potem kolejny, nowy takt. Gdy znów „skusimy”, nasz pasek postępu cofa się i musimy spędzić więcej czasu na sprawiającym na problemy poziomie. Brawo za całość!

Producent: Demax
Koszt pełnej wersji: 13,69 zł

Rhythm Teacher: Music beats

W tym darmowym (!) programie w tej chwili mamy do dyspozycji 67 „wyzwań”, ale to wciąż rosnąca kopalnia zdań rytmicznych. Zaczynamy od ćwiczenia wystukiwania rytmów zapisanych całymi nutami, by po czasie dojść do synkopowanych przebiegów czy metrów typu 12/8 i ósemek z kropką. Ćwiczenia są długie i każdy poziom podnosi wyżej poprzeczkę. Co powiecie na multirytmy? System nagradzania bazuje na medalach i punktach. Dzięki niemu możemy oceniać swoje postępy, a w części zadań uzyskać też przepustkę do bardziej skomplikowanych ćwiczeń, które są zablokowane.

App standardowo uruchamia się w trybie Playback i odtwarza dźwięk metronomu oraz zapisanego rytmu, który mamy wystukać. Możemy też zostawić tylko sam metronom, albo w ogóle wszystko wyciszyć. Do czego namawiam, bo to dobry test na sprawdzenie jak dobrze mamy wyrobiony nasz wewnętrzny puls. Sprawdźcie też jak to wpływa na wasze wyniki, czyli de facto na waszą punktulaność. Od razu odradzam włączanie opcji Live, gdzie słychać to co samemu się wystukuje. Tutaj nawet na Galaxy S6 opóźnienia są zbyt duże. Szkoda również, że program nie ma wbudowanej kalibracji.

Producent: Gamya Games 
Koszt: darmowy, reklamy

Music Rhythm Master

Ten bardzo rozbudowany program podzielony został na dwie sekcje: Lesson i Play! Lekcje, napisane są prostym językiem angielskim i przedstawia teorię związaną z tempem, wartościami nut i pauz, metrum. Najważniejsze informacje zilustrowane są animowanymi przykładami dźwiękowymi. Za darmo mamy dostęp do 18 lekcji, które jednak dość szybko opanujemy. Za dostęp do wszystkich 44 lekcji trzeba zapłacić 6,91 zł. Część ćwiczeniowa to cztery rodzaje zadań rytmicznych o różnych poziomach trudności. Możemy ćwiczyć zapisywanie usłyszanego rytmu za pomocą nut oraz wystukiwać (wyklaskiwać) zapisany lub usłyszany rytm. Poza tym można sprawdzić się w rozpoznawaniu metrum na podstawie zapisu nutowego.Dostęp do wszystkich ćwiczeń i lekcji kosztuje 10,53 zł. Jako instrument podający rytm możemy wybrać m.in. dźwięk pianina, gitary, fletu czy hi-hatu. By przejść dalej i „otworzyć” kolejne ćwiczenia musimy zaliczyć te wcześniejsze w zadawalającym stopniu. Rhytm Mastera możemy skalibrować.

Producent: CIVOGAMES
Koszt pełnej wersji: 15,12 zł

Music, rhythm workshop

Program z pozoru wygląda dość prosto, ale suma summarum jest to jedna najbardziej rozbudowanych aplikacji do nauki rozpoznawania rytmów. Oznacza to, że słuchamy i wpisujemy wartości rytmiczne, co jest bardzo rozwijające. Ćwiczenia podzielone są na dwie sekcje: rytmy dwu i trójdzielne. W każdej z nich możemy najpierw sprawdzić jak brzmi takty wypełniony różnymi wartościami rytmicznymi, a tych w pełnej wersji jest do wyboru naprawdę dużo takie, jak np. szesnastkowa triola połączone z ósemką czy program przyda się początkującym członkom sekcji rytmicznej. Zmiany dźwięku metronomu, tempa oraz dostęp do wszystkich wartości nutowych dostępny jest po zakupie pełnej wersji.
Producent: Essential Apps 
Koszt: pełna wersja 10,99 zł

Rhythm Tap – Music Theory Game

Aplikacja inna niż wszystkie, bo bazująca na losowości. Samodzielnie tworzymy profile, w których definiujemy co chcecie ćwiczyć. Wybieramy metrum, tempo, liczbę taktów i wartości rytmiczne nut. Niestety program w obecnie wersji nie obsługuje pauz, triol czy nawet szesnastek. Polecamy szczególnie na początek nauki.Producent: GigaGrand 
Koszt: darmowy, reklamy

Na otwarciu wykorzystano grafikę wektorową gitary z kolekcji freevector.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *