Bias Delay: kostka, komputer, iOS

Positive Grid od pewnego czasu sukcesywnie zamienia swoje programowe emulacje, na ich odpowiedniki sprzętowe. Po Bias Head, Distortion Pedal przyszła pora na zamknięcie w kostce kolekcji Delay’i.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Bias Delay, tak jak i jego poprzednicy jest efektem wieloplatformowym. Bez względu na to czy uruchomiony będzie na komputerze, iPadzie czy w debiutującej właśnie wersji sprzętowej oferuje te same możliwości. Kolekcja linii opóźniających, jakie na starcie dostajemy do dyspozycji liczy 25 klasyków od wirtualnych kopii Memory Mana przez taśmowe echo po  klony cyfrowych kostek. Ale to dopiero tylko początek możliwości, bo dołączona aplikacja BIAS Pedal pozwala na zbudowanie własnych delay’ów. Do wyboru mamy cztery typ linii opóźniających: Standard, Ping Pong, Tape, Revers, na których bazie tworzymy coś nowego. W programie możemy ustawiać proporcje sygnału, EQ, saturacje, parametry i rodzaje modulacji, duckingu (delay działa na wybrzmiewaniem dźwięku, kiedy przestajemy grać), zasilania i… pogłosu.

Jeśli nie chcecie bawić się w konstruktorów to wystarczy wybrać któregoś z „gotowców” i  skorzystać tylko z panelu sterowania widocznego na wirtualnej obudowie. W wersji programowej liczba regulacji zależy od wybranej obudowy. W wersji „max” są to: Time, Feedback, Mix, Modulation Level, Drive, Color oraz trójpozycyjny przełącznik podziałów rytmicznych (ćwiartka, ósemka z kropką, triola ósemkowa).
W fizycznym pedale wygląda to nieco inaczej. Brakuje tu pokręteł Color, Drive. Za to sekcja modulacji rozbudowana jest o kontrolę szybkości pracy LFO, czyli Rate i ustawienie jej głębokości, czyli Depth. Osobną gałką możemy też ustawić poziom pogłosu. 

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Natychmiastowy wybór presetów odbywa się poprzez wbudowane przyciski nożne A, B, C lub może być zrealizowany poprzez MIDI. Bias Delay mieści w sumie 20 presetów zgromadzonych w dwóch bankach, ale bez MIDI pod nogą dostępne są tylko trzy ustawienia. Urządzenie programujemy z poziomu komputera lub iOS, z którymi łączy się poprzez złącze USB lub interfejs BT. Jeśli tempo nie jest synchronizowane przez MIDI to możemy je nabić przyciskiem Tap. Z tyłu obudowy mamy też do dyspozycji gniazdo służące do podłączenia pedału ekspresji.

Funkcje oferowane przez Bias Delay zapowiadają się imponująco. W porównaniu do wersji programowej ma tę zaletę, że działa bez opóźnień jakie wprowadza interfejs audio. Czy to będzie Wasz nowy delay? Na to pytanie najprościej sobie odpowiedzieć sprawdzając brzmienie w testowej wersji aplikacji.

Zdjęcia, wideo: Positive Grid
Cena: 349 USD

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *