Celestion F12-X200: gratka dla użytkowników cyfry

Tej firmy chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Celestion stworzył już wiele kultowych głośników, co nie przeszkadza mu działać dalej i iść z duchem czasu. Rok temu firma zapoczątkowała sprzedaż odpowiedzi impulsowych (tu nasz tekst) swoich najlepszych modeli, teraz zrobiła krok dalej i pokazała swój pierwszy głośniki FRLR.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

F12-X200 to w pełni szerokopasmowy 200-watowy głośnik o… „żywej” charakterystyce pracy, bo tak LR, czyli Live Response chyba należało by to nowe sformułowanie przetłumaczyć. Zgodnie ze specyfikacją pasmo częstotliwości przenoszenia X200 zawiera się w przedziale od 60Hz do 20 kHz. Co ciekawe „górka” reprodukowana jest przez zintegrowany z głośnikiem, poprzez układ zwrotnicy, przetwornik ciśnieniowy (compression driver).

Nie powinno to w sumie dziwić, bo Celetion jest liderem, jeśli idzie o produkcje profesjonalnych dwudrożnych głośników koaksjalnych działających w oparciu o wspólny napęd i magnes (common motor coaxile speakers). Wygląda na to, że tutaj połączono wszystko to co dobre z głośnika gitarowego, pracującego w LF z niewielkim przetwornikiem HF. Poniżej dobre wyjaśnienie, o co w tym wszystkim chodzi na bazie głośnika FTX, który był wzorem dla X200.

Celestion dość ciekawie opisuje swoje najnowsze dzieło, bo z jednej strony F12-X200 ma być neutralny, pozbawiony zbędnego podkolorowania brzmienia sygnału wejściowego, a z drugiej „mniejsza masa ruchomych elementów i kształt membrany używany w głośnikach gitarowych” ma dawać w X200 „feel” jaki daje dedykowany paczkom gitarowym głośnik”. Aż sam jestem ciekaw jak to gra…

Dane techniczne:
Moc: 200W
Impedancja: 8Ω
Skuteczność: 97dB
Cewka: 2″ (miedź)
Magnes: ceramiczny
Pasmo przenoszenia: 60 – 20 000Hz
Częstotliwość rezonansowa: 75Hz

Cena w USA: ok. 159 USD
Info, zdjęcia, wideo: Celestion

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *