oPik, czyli jak ze strata zrobić klasyka

Tego jeszcze chyba nie grali! Strat z nylonowymi strunami grający jak klasyk? To brzmi śmieszenie i nieprawdopodobnie, ale jak widać dzięki przetwornikowi oPik jest to możliwe.Powiecie, że to nie możliwe, no bo jak? Przecież nylonowe struny nie działają z magnetycznymi pickupami… A jednak! W przetworniku nad którym pracuje firma Light4Sound jest inaczej. Już sama nazwa powinna naprowadzić nas na właściwy trop. Light4Sound, czyli światło dla dźwięku wystarcza do wyjaśnienia sposobu działania całej technologii. Nowy rodzaj przetwornika zamiast zjawisk elektromagnetycznych wykorzystuje optykę.

Pick-up w ma wielkość humbackera, ale tam gdzie normlanie byłyby cewki, zostały umieszczone fotodiody i diody emitujące promieniowanie podczerwone. Według producenta to rozwiązanie umożliwi korzystanie ze strun zrobionych z alternatywnych materiałów, które będą dawać lepszy dźwięk w zakresie niskich i wysokich częstotliwości.
Ale to nie koniec, bo oPik swoimi możliwościami przypomina to co z dźwiękiem strun robią takie urządzenia jak Boss GP-10 czy Line 6 Variax. Tyle, że tutaj wszystko odbywa się w domenie analogowej. Poprzez aplikację, można będzie ustawić dla każdej ze strun z osobna: głośność, zastosować filtr Hi/Low czy dodać modulację. Układ optyczny ma jeszcze jeden plus: nie szumi i nie brumi.

Na razie ePik znajduje się wciąż w fazie projektu, ale kiedy zobaczy się go w działaniu to trudno uwierzyć, że to tak dobrze działa. Zresztą zobaczcie sami.

Na marginesie: Zapytałem producenta czym ich system, który chroni 8 patentów, różni się od innych optycznych rozwiązań dostępnych na rynku, np. tych stosowanych w gitarach elektrycznych Atlantis firmy Willcox Guitar. Okazuje się różnic jest co najmniej kilka. oPik to po prostu przetwornik. Wychodzi z niego analogowy sygnał i można go włożyć do każdej gitary. Można go miksować, jak każdy inny pick-up, z magnetycznymi przetwornikami. Atlantis dla odmiany to kompletny system: gitara, która zamiast magnetycznych przetworników ma układ optyczny wbudowany w mostku. oPika będzie można zamontować tam gdzie da się wsadzić humbackera i to bez względu na jego pozycję (przy mostku lub przy gryfie).

Informacje, zdjęcia, film: Light4Sound

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *