Fractal EV-2: kompaktowy, solidny, mały

EV-2 to kompaktowa wersja jednego z najlepszych pedałów ekspresji (i głośności) jaki można mieć pod swoją nogą. Po dużym pierwowzorze maluch odziedziczył solidność, która jest cechą wyróżniającą chyba wszystko co robi Fractal Audio Systems. Ale wnosi też coś nowego.

Wiadomo, że pedał powinien być przede wszystkim solidny. Ale to tylko pół prawdy. Równie ważna jest jego kultura pracy, a z tą bywa różnie. Na szczęście najnowszemu pedałowi Fractala absolutnie nie można odmówić jakości wykonania. Jest tak samo pancerny jak starszy model i choć jest mały to waży 850 gramów (jedynka ważyła 1,67 kg). Taka masa w połączeniu z gumowymi podkładkami sprawia, że pedał już sam z siebie trzyma się podłogi. Równie solidny jest użyty w nim potencjometr, który według Fractala ma wytrzymać milion obrotów.

Tym co wyróżnia całą serię EV na tle innych konstrukcji (tu moje porównanie do Boss FV500) jest kultura pracy. Mały pedał działa liniowo w całym zakresie swojego wychylenia: od pierwszego delikatnego ruchu stopą do pełnego otwarcia. Jest to zasługa dobrej jakości potencjometru (100K o liniowej charakterystyce) połączonego z pedałem planetarną przekładnią obiegową.

O co tutaj chodzi? Przepiszę to co napisałem poprzednio: Ruch pedału, który odbywa się po łuku, przenoszony jest na potencjometr przez przekładnię zębatą. W większości konstrukcji ma ona formę ząbkowanej prostej. We Fractalu jest inaczej. Przekładnia jest wycinkiem okręgu i dzięki takiemu kształtowi bardziej precyzyjni zazębia się z zębatką umieszczoną na potencjometrze. Niweluje to martwe strefy i skoki, będące efektem gorszego dopasowania zębów.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

EV-2 jest rzeczywiście mały: 8,1×19×6,6 cm. Gabarytami zbliżony jest do plastikowych pedałów Bossa/Rolanda i tak jak duży brat porusza się „jak po maśle”. Dla mnie fabryczne ustawienie było optymalne, ale jeśli dla kogoś okazałoby się za „gładkie” albo za „tępe” to możne je szybko zmodyfikować, korzystając z umieszczonej od frontu śruby regulacyjnej.
W porównaniu do EV-1 kompaktowy pedał ma krótszy zakres ruchu, ale i tak jest on zdecydowanie większy, niż to co oferuje np. Roland w FV-5.

Małego Fractala można używać jako pedału ekspresji – poprzez kabel TRS – albo jako analogowego pedału głośności. W tym drugim wypadku wykorzystywany jest potencjometr o wartości 500K i charakterystyce logarytmicznej, do którego sygnał podłącza się przez gniazda umieszczone po bokach obudowy.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Na koniec wypada wyjaśnić co nowego wniósł EV-2. Dla mnie pierwszą zmianą jest miniaturyzacja, która pozwala zbudować mniejszy pedalboard, ale jest jeszcze coś. Mały pedał, który z początku może wydać się mniej wygodny – szczególnie pod butem nr 45 – ma też zaletę wynikając wprost z jego wielkości. Jest nią krótszy skok przekładni, dzięki któremu maluch lepiej sprawdza się w roli kaczki niż duży EV-1. Nie traci przy tym precyzji w kontroli innych parametrów, gdzie dłuższy ruch jest pożądany.

Choć EV-2, tak jak każdy pedał, nadaje się nie tylko do produktów Fractala to mimo wszystko ten opis zamknę poradnikiem który przyda się użytkownikom AX8.

Cena: 149 EUR
Info: FAS
Dziękujemy g66.eu za udostępnienie EV-2 do testów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *