Lepsza kontrola: TriplePlay Floor Controller

Podczas targów NAMM 2015 Fishman zaprezentował prototyp podłogowego kontrolera dedykowanego dla najprecyzyjniejszego na rynku gitarowego konwertera MIDI. Otwiera on nowe możliwości i uwalnia użytkowników od konieczności korzystania podczas gry z komputera.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Kontroler wyposażony jest w trzy przełączniki: preset w górę, preset w dół oraz przycisk Hold/Looper. Na froncie obudowy znajduje się także gniazda na odbiornik USB, jaki jest w zestawie z konwerter i duży, czytelny ekran LCD. Z tyłu obudowy znajdują się wejście i wyjście dla sygnału gitary (o czym za chwilę), wejście i wyjście MIDI 5 DIN, wejście pedału ekspresji oraz złącze mini USB.

Teoretycznie Floor Controller spełnia funkcję Hosta MIDI USB, takiego jak urządzenie produkcji brytyjskiej firmy Kenton. Ale to tylko pozory. Bo oferuje on coś, czego Kenton nie potrafi: kontroler Fishmana pozwala na równoczesne używanie sygnału płynącego z FTP poprzez złącze MIDI 5 DIN oraz poprzez złącze mini USB. Takie możliwości oferuje dopiero, znacznie bardziej zaawansowany host/ruter sygnału MIDI, jakim jest iConnectMIDI4+ firmy iConnectivity. Ale znów… nie ma róży bez ognia. iConnect nie pozwala korzystać z oryginalnego oprogramowania TriplePlay. W praktyce oznacza to, że nawet jeśli nie chcemy pracować w tzw. Trybie sprzętowym z syntezatorami VSTi czy zewnętrznymi modułami to nie będziemy mieli możliwości zmiany ustawień konwertera. Do tego potrzebny jest software Fishmana. Jedyne co można zrobić, to wyjąć odbiornik USB z iConnectibity i włożyć go bezpośrednio komputera.

Z Floor Controllerem ten problem zostaje rozwiązany. Poza tym duży czytelny ekran, umożliwi wprowadzanie zmian w ustawieniach w ogóle z pominięciem aplikacji TriplePlay. Wystarczy tylko kontroler podłogowy, jego ekran i przyciski D-pada umieszczone na konwerterze. Na ekranie zobaczymy też nazwy presetów nadane w aplikacji TriplePlay, co także ułatwi nawigację po systemie syntezatorowo-gitarowym.

Wejście dla pedału ekspresji umożliwiać będzie kontrolę nad najważniejszymi parametrami brzmienia syntezatora jakie zawarte są w specyfikacji MIDI (przypuszczalnie chodzi o kontrolę głośności, poziom reverbu, rezonans filtra, częstotliwość odcięcia filtra itp.)

Wejście i wyjście gitarowe służy tylko i wyłącznie temu, by poprzez wbudowany w kontroler przełącznik przekaźnikowy włączać i wyłączać sygnał gitary. Wybór tego co słychać będzie zależał od pozycji przełącznika na konwerterze: syntezator, gitara, gitara + syntezator.

Na rynku Floor Controller ma się pojawić do kwietnia 2015 roku z ceną sprzedaży w USA na poziomie 200 dolarów.

Informacje i zdjęcia dzięki VGuitarforums.

One thought on “Lepsza kontrola: TriplePlay Floor Controller

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *