Prościej nastroić się nie da: Roadie Automatic Guitar Tuner

Takiego tunera jeszcze nie było. Wystarczy nałożyć go na klucz, włączyć, uderzyć w dowolną strunę i… przełożyć na kolejne klucze. Zrobione.

Roadie Tuner ufundowany na Kickstarterze w naśladuje rozwiązania znane z automatycznych stroików firmy Tronical jakie np. znalazły zastosowanie w Gibsonie Dark Fire, gdzie wystarczyło uderzenie w struny, by gitara sama się nastroiła.

W Roadie aż tak wspaniale nie jest. Musimy uruchomić aplikację na smartfonie, nałożyć stroik na klucz i uderzyć w strunę. Po czym zainstalowany w tunerze silnik precyzyjnie ustawi klucz tak by nadać strunie odpowiedni strój. Przy okazji można z niego skorzystać przy wymianie strun, zamiast opętańczo kręcić korbką (jeśli się tylko taką ma ;). Urządzenie daje też możliwość szybkiego strojenia w strojach alternatywnych. Tu wszystko również odbywa się automatycznie, tyle tylko że musimy w dedykowanej aplikacji wybrać jak to ma być strój. Ciekawostką jest funkcja Instrument Doctor, która na podstawie danych zbieranych podczas procesu strojenia ocenia stan strun i sugeruje ich ew. wymianę.

Jak dla mnie rozwiązanie ma jeden feler. Do działania wymaga smartfona i jego mikrofonu. Oznacza to, że gitara elektryczna musi zostać do niego podłączona. Producent w zestawie dołącza nawet odpowiedni kabel, ale idealnie by było gdyby tuner „słyszał”, którą strunę stroimy i adekwatnie do tego regulował strój. Po telefon powinniśmy sięgać dopiero kiedy chcemy skorzystać ze stroju alternatywnego. Co do dokładności to według danych producenta ma być trzy razy precyzyjniej niż byśmy to robili „na ludzkie ucho”…

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Cena w USA: 99 dolarów; Zdjęcia: Roadie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *