Syntorial: Nauczy Cię programować syntezator

Synotrial to zupełnie niezwykły poradnik, uczący programowania klasycznych syntezatorów. Nie jest to książka, nie jest to wideoporadnik. To program komputerowy, a właściwie pewnego rodzaju interaktywna gra. Nie ważne czy grasz na klawiszach czy planujesz zakup gitarowego Bossa SY-300, przeczytaj!

Aplikacja stworzona przez Joe Hanleya powstała dzięki funduszom zebranym na croudfundingowej platformie Kickstarter. To co trafiło na półki internetowych sklepów już pod szyldem firmy Audible Genius pokazało kompletnie nowe podejście do nauki, czegoś takiego jak programowanie syntezatorów.
Zatem jeśli gramy na klawiszach, używamy syntezatorów sterowanych gitarą to Syntorial jest właśnie dla nas. Moim zdaniem ten kurs przyda się nie tylko początkującym ale każdemu, kto chce usystematyzować swoją wiedzę i umiejętności. Dlaczego? O tym za chwilę.

Filmowe opowieści poparte praktyką

Syntorial to 199 lekcji, składających się z filmowego wprowadzenia i części praktycznej. Każdy film każdorazowo prezentuje jeden, góra dwa elementy składowe z jakich zbudowany jest każdy klasyczny syntezator. Zaczynamy od przełącznika wyboru kształtu fali, by skończyć na pełnym syntezatorze zbudowanym z 64 modyfikatorów. Każda kolejna lekcja nie tylko opowiada o nowym komponencie syntezatora, ale pokazuje w jakie interakcje wchodzi on z dotychczas poznanymi elementami. Z tego myślę, że mogą skorzystać nawet osoby które przebrnęły przez teoretyczne publikacje na temat działania klasycznych analogów takie jak np. wieloodcinkowy kurs Synth Secret z magazynu Sound On Sound.

Po prezentacji przychodzi czas na praktykę. Uczymy się rozwiązując zagadki. Nie są to jednak pytania i odpowiedzi. Zabawa bardziej przypomina egzamin do szkoły muzycznej. Słyszymy wykreowane przez Syntorial brzmienie, które następnie musimy je samodzielnie „ukręcić” w zintegrowanym instrumencie o nazwie Primer, który jest także dostępny w formie wtyczek dla DAW-ów.

Dla ułatwienia wirtualne enkodery w zadaniach nie działają bezskokowo, płynnie, ale oferują tylko kilka zdefiniowanych pozycji zmieniających brzmienie. Trzeba przyznać, że jest to przednia zabawa. Największe wyzwanie stanowią jednak tzw. Grupy. Tutaj test nie ogranicza się tylko do omawianych elementów, ale wymaga ustawienia wszystkiego o czym do tej pory była mowa. Dlatego też z lekcji na lekcję zaczyna się doceniać na drobne informacje, które są swego rodzaju kruczkami. Na zrzutach widać wyraźnie, jaki postęp musimy osiągnąć by poradzić sobie z końcowymi testami.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Jeśli nie udzielimy dobrej odpowiedzi, albo nie będzie w 100% poprawna to popełnimy błąd to Syntorial pokaże gdzie nastąpiła nasza pomyłka (elementy będą oznaczone na czerwono). Wprowadzając korektę, w czyn wprowadzimy stwierdzenie, że uczymy się także na własnych błędach. Przy okazji dobra rada: podczas nauki używajmy słuchawek albo systemu odsłuchowego. Głośniki komputera nie są tu zbyt dobrym doradcą.

Każdy większy temat kończy się sekcją „On Your Own” czyli „Zrób to na swoim”. w której dostajemy zestaw rad jak omawiany materiał sprawdzić w praktyce na własnym syntezatorze. Tego elementu również nie powinniśmy pomijać.

Na zakończenie

Z polskiej perspektywy, użytkowników odstraszać może cena tego tutoriala. Faktem jest, że otrzymujemy skuteczną metodę nauki i wielogodzinny kurs składający się ze 147 filmów, 129 zadań i 39 quizów. Dość powiedzieć, że po ukończeniu kursu w sumie zbudujemy 706 presetów począwszy od banalnych, skończywszy na bardzo zaawansowanych.
Syntorial jest dostępny dla systemów Mac i Windows w cenie 129,99 dolarów. Wersja demonstracyjna zawiera 22 z 199 lekcji. Warto więc spróbować. Wersja pełna otwiera dodatkowo dostęp do ponad 3 godzinnego zestawu lekcji pokazującego, jak to czego się nauczyliśmy wykorzystać w Cakewalk Z3TA+ oraz prawie 2,5 godzinnego zestawu lekcji poświęconego programowaniu Minimoogowi Voyager.

One thought on “Syntorial: Nauczy Cię programować syntezator

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *