BIAS Desktop: Impulsy i nowe efekty

Ta aktualizacja pokazuje, że Positive Grid słucha swoich użytkowników. BIAS Amp Pro po kilku tygodniach betatestów otrzymuje finalnie obsługę impulsów IR, a wersja FX Pro dwa nowe efekty.

Screenshot 2015-09-02 15.29.21

Kiedy pod koniec lipca pisałem o BIAS-ach, jako jeden z jego minusów wymieniłem brak obsługi impulsów. Nie trzeba było długo czekać, bo tydzień później pojawiła się wersja beta z modułem do ładowania IR. Teraz jest on już częścią każdej aplikacji BIAS Desktop Amp w wersji Pro.

Sekcja Cab znajdująca się w łańcuchu kreowania wzmacniacz daje dostęp już nie tylko do emulacji kolumn i ich omikrofonowania, ale także do modułu IR Loadera. Jak na razie pod ikonką Preset znajdziemy tylko jedno predefiniowane ustawienie, ale już kliknięcie na Load otworzy folder z fabrycznymi impulsami. Jest ich 51 i są one dobrym „wianem” na start. Znalazły się tu próbki dla Ampega, DV Marka, Fendera Bassmana, Fendera Champa, Vibraluxa, AC30, Mesy, Marshalla, Hohnera. Niestety z opisu nie wiadomo do końca jakie to kolumny i jakimi mikrofonami nagrywane. Musimy zdać się na wyczucie i własne ucho. Jeśli to co fabryka dało to mało, to wystarczy chwila w Sieci, a znajdziemy sporo darmowych i płatnych doskonale opisanych impulsów. Nic tylko wybierać.

Dla mnie IR otwierają kolejny rozdział BIAS-a, który w końcu daje odczucie przestrzeni, której mi brakowało.

Uzupełniają arsenał: Poly Octaver i Fuzz Arsenal

W wersji FX pojawiły się nowe efekty. Cyfrowa emulacją EHX POG-a 2 i Zvex Fuzz Factor. Obydwa brzmią ciekawie, ale czy są dobrymi kopiami oryginałów już trudno powiedzieć. Fuzz jest fuzzem, choć nie koniecznie słychać w nim 100% Zvexa. Poly Octaver zaś daleki jest od organowych czy syntezatorowych brzmień EHX-a. Jest zbyt skrzeczący i trudno też napisać, że jest polifoniczny, bo za dużo słychać w nim artefaktów i to tam gdzie oryginał ich nie ma. POG Electro Harmonixa daje ładne, okrągłe brzmienie, a tutaj tego brakuje. Poza tym tak jak w dostępnym już wcześniej oktawerze czy whammy słyszalne są opóźnienia transponowanych dźwięków w stosunku do czystego sygnału.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Poprawie nie uległo też niestety działanie tunera. Jak był ciężki w użytkowaniu tak jest nadal. Za to z wielką radością można powitać obsługę wzmacniaczy stworzonych w Desktop Amp i wyposażonych w impulsy.

Wideo: Positive Grid

One thought on “BIAS Desktop: Impulsy i nowe efekty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *