Pozamiatane?! Fractal Audio AX8

Ależ się w cyfrowym świecie dzieje. Fractal Audio Systems ogłosił cenę swojego procesora. AX8 będzie kosztowała 1399 USD. Już wiadomo, że konkurencji nie będzie łatwo, bo trudno się walczy z legendą.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

AX8 to takie Axe ale na podłogę. Nie, nie jest to odpowiednik Axe II. Nie będzie w nim można skorzystać z dwóch wzmacniaczy czy głośników na raz, nie znajdziemy też tutaj Vocodera czy innych wyrafinowanych efektów. Ale uwaga, można będzie przenieść „bloki” z dużego Axe na AX8! Ósemka będzie miała WSZYTSKIE wzmacniacze i przestery z Axe FX II. Ma także mieć te same co starszy brat niskoszumowe przetworniki AD/DA i ciche przełączniki takie jak w FX8. Jednak z informacji pochodzących od producenta wiadomo też, że AX nie będzie tak transparentny przy połączeniu metodą 4 kabli, jak FX8, w który wszystko zostało dopieszczone i doprowadzone do granic inżynierskich możliwości (metalizowane kondensatory, najwyższej klasy wzmacniacze operacyjne).

Zastosowane w nim układy są mniej wydajne niż te z najnowszej edycji Axe stąd brak możliwości uruchomienia dwóch instancji emulacji wzmacniaczy. Co ciekawe układy DSP są takie same jak w Line 6 Helix, ale procesor to nie wszystko. Liczy się kod i filozofia działania. W AX8 emulacja wzmacniacza jest oddzielona od efektów, co może mieć dobre i złe strony (max 8-10 efektów na raz lub mniej jeśli są zasobochłonne). Po wyłączeniu emulacji wzmacniacze moc AX będzie odpowiadała możliwością podłogowej wersji efektów Fractala, czyli FX8.

Z tyłu obudowy znajdziemy wyjścia liniowe XLR, USB, wyjście S/PDIF, wyjścia jack do podłączenia odsłuchu i stereofoniczne wejście/wyjście pętli efektów, wejście/wyjście MIDI plus 4 gniazda pedałów ekspresji.

Cena robi wrażenie i mimo, różnic śmiało można powiedzieć, że BIAS Amp Hardware, którego premiera nieoficjalnie zapowiadana jest na pierwszy kwartał 2016 roku z ceną ok. 1300 USD) i Helix (1500 USD ) chyba muszą zrewidować swoje ceny. Z drugiej strony, dziennikarska rzetelność nakazuje napisać, że gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta. I wpada chyba podziękować Line 6, bo być może, gdyby nie pojawił się Helix ceny AX8 byłyby wyższe. Na pojedynku producentów skorzystają zatem gitarzyści.
Niestety nie mamy chyba dobrej odpowiedzi na pytanie „A ile to będzie kosztować w Polsce?”. Tanio nie będzie. najprawdopodobniej będzie drożej niż Helix (1490 EUR/1499 USD), choć ten jest w USA droższy od nowego Fractala. Dlaczego? Otóż: europejski jeden, jedyny dystrybutor Fractal Audio, firma G66, sprzedaje FX8 za 1599 EUR (1349 USD). Czy z AX-em miałoby być inaczej? Mogłoby być….

Wymiary: 415,29×100,6×254 mm
Waga: 5,2 kg
Cena: 1399 USD

Film: Fractal Audio Systems; Zdjęcia: Fractal Audio Forum

3 thoughts on “Pozamiatane?! Fractal Audio AX8

 1. side
  21 stycznia 2016 at 13:01

  No to Helix czy AX8?

  1. Andrzej Pająk
   21 stycznia 2016 at 13:18

   Trudny wybór. Pieniadze mowia jednak tyle, ze HX kosztuje ok. 6200 a AX ponad 7500 pln. Roznica spora. Mozliwosci jako urzadzenia HXa sa ogromne, mozliwosci efektowe, brzmieniowe AX sa ogromne. Trzeba decydowac co wazne czy tylko brzmienie czy elastycznosc i brzmienie „nowego” gracza. Helixa przetestujesz, Fractala wlasciwie trzeba kupic zeby sprawdzic.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *