NAMM 2016: bezprzewodowe MIDI od Yamahy

Praktycznie każdy syntezatorowy sprzęt i wiele gitarowych efektów czy multi wyposażone jest w złącza MIDI. W bardziej skomplikowanych zestawach nie da się od niego uciec. Niestety oznacza to konieczność ciągnięcia dodatkowych kabli.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Yamaha ma jednak na to sposób i pokazała system Wireless MIDI. Nie jest to pierwsze tego typu rozwiązanie na rynku (oferuje je niszowa czy Quicco Sound) ale Yamaha, jako duży światowy gracz ma dopiero szansę na rozpowszechnienie tego standardu. Informacje przesyłane są za pomocą interfejsu MIDI over Bluetooth LE (Low Energy). Protokół ten jest obsługiwany już przez Apple iOS 9.2 i Mac OS10.10 (Yosemite) ale także i nowe efekty takie jak np. Eventide H9.

Yamaha wprowadza dwa adaptery bezprzewodowe . USBT01 dedykowany jest dla instrumentów wyposażonych w port USB oraz MD-BT01 dla sprzętów z klasycznym MIDI 5 DIN. W tym drugim wypadku zaletą jest fakt, że moduł ma bardzo małe zapotrzebowanie na energię i jest zasilany bezpośrednio z gniazd MIDI.

Jeśli jednak szukacie rozwiązania bezprzewodowego, ale takiego które wyeliminowałoby konieczność używania komputera, to proponuję zainteresować produktem firmy Panda Audio o nazwie midiBeam.

Zdjęcia: Yamaha Music

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *