Oktawer w humbackerze: A Little Thunder

Wygląda jak humbucker, ale to coś więcej. Wystarczy go włączyć, a do sygnału gitary domiksowany zostanie sygnał basu. Jak to możliwe?

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

A Little Thunder to projekt, który wystartował na Kickstarterze i zdobył fundusze na rozpoczęcie seryjnej produkcji. Idea, która przyświecała twórcom była prosta: dać gitarze dźwięk basu… bez podłączania oktawera, bez dodatkowych przystawek takich jak Roland GK.
To właśnie realizuje „mały grzmot”. Musimy tylko wymontować humbackera przy gryfie i zastąpić go A Little Thunder oraz wymienić monofoniczne gniazdo gitarowe na złącze stereo. Teraz wystarczy nacisnąć przycisk na nowym przetworniku, a struny E i A usłyszymy dźwięk basu. Oczywiście brzmienie normalnej gitary pozostanie nie tknięte.

Dwa w jednym

Kiedy spojrzymy na schemat ilustrujący zgłoszenie A Little Thunder do urzędu patentowego to zobaczymy, że przy dwóch nadbiegunnikach jednej z połówek humbackera znalazła się dodatkowa cewka. Służy ona jako źródło sygnału dla umieszczonego w przetworniku procesora DSP, który dzięki zastosowaniu szybkiej transformaty Fouriera oraz autorskich algorytmów producenta, generuje dodatkowy sygnał obniżony o jedną lub dwie oktawy. Thunder przetwarza dźwięki z trzykrotnie większą częstotliwością próbkowania, niż ​​tradycyjne oktawery. Pozwala to na bardzo dokładą analizę sygnału i minimalne opóźnienie przy jednoczesnym zachowaniu „czucia” gitary.
Na przetworniku znajdują się włącznik oktawera, przełącznik wyboru -1/-2 oktawy oraz wyboru trybu pracy: polifoniczna (2 dźwięki basowe na raz) lub „Tryb niższego dźwięku”. W tym drugim trybie słyszymy tylko jeden, niżej brzmiący dźwięk. Jest to przydatne przy grze akordowej, kiedy w basie odezwie się tylko pryma a nie np. pryma i kwinta na raz.

Urządzenie zasilane jest z wbudowanego akumulatora umieszczonego w przetworniku. Jest on ładowany ładowarką od telefonu (micro USB) i starcza na ok. 12 godzin gry. Jako, że podczas instalacji montowane jest gniazdo stereo, możliwe jest wyprowadzenie kablem Y oddzielnych sygnałów dla wzmacniacza gitarowego i basowego. Użycie kabla stereo da sumę sygnałów (bas+gtiara), a skorzystanie z kabla mono wyprowadzi tylko sygnał gitary.

Cena: 249 USD
Zdjęcia, wideo: A Little Thunder

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *