Nie tylko mocne uderzenie: Tube Amp Ultra 530

Niewielka firma z Rosji w swoim portfolio ma kilka ciekawych darmowych wtyczek: preampów czy emulacji kolumn. Wśród nich, najciekawsza jest jednak ta jedna płatna, czyli Tube Amp Ultra 530.Screenshot 2016-03-22 21.35.15

U530 to cyfrowa emulacja lampowego preampu Engl E530. Oryginał ma postać rackowego modułu 1U i przez producenta opisywany jest jako „modern rock”. Trudno się z tym nie zgodzić, bo cztery kanały pokrywają brzmieniowe terytorium od czystego po „samo zło”. Pisząc inaczej: Clean, Crunch, Soft Lead, Heavy Lead. Wszystko to wspomagane jest przez trzypozycyjny korektor dla kanałów Clean/Crunch, czteropozycyjny dla kanałów Soft/Heavy Lead oraz przełączniki Bright i Contour.

Wirtualny odpowiednik, jaki stworzyło Mercuriall Audio Software nie jest najprostszym wykorzystywanym w tworzeniu tego typu wtyczek rozwiązaniem, czyli waveshapingiem wspomaganym cyfrową sekcją EQ. Bazuje bowiem na odwzorowaniu modelu preampu w technice SPICE (Simulation Program with Integrated Circuits Emphasis) i opisaniu pracy przedwzmacniacza serią nieliniowych równań różniczkowych. W taki sposób opisane zostały nie tylko wszystkie komponenty prawdziwego sprzętu, ale przede wszystkim zachodzące pomiędzy nimi interakcje. W efekcie, w ślepych testach nie sposób (przynajmniej według producenta) odróżnić U530 od prawdziwego E530. Mercuriall nie zatrzymał się tylko na pełnej symulacji obwodu E530, ale wzbogacił ją o nowe funkcje.

Wartości dodane

U530 po pierwsze zawiera trzy różne modele triod 12AX7. Możemy zatem, bez rozkręcania raka, wybrać lampę robioną przez różnych producentów (Tung Sol, RCA czy RSD) i tym samym zmienić charakter brzmienia. Po drugie cyfrowa emulacja końcówki mocy jest modelem klasy A, zbudowanej na lampach 6V6 z pętlą sprzężenia zwrotnego i potencjometrami Master oraz Presence. W oryginale jest to tylko 1,5-watowy, prosty wzmacniacz tranzystorowy z emulacja kolumny stworzoną na filtrach RLC.


Cyfra idzie znacznie dalej. Ma wbudowane osiem kolumn opartych na impulsach, których barwę można modyfikować przesuwając w pionie i poziomie, nagłaśniający je mikrofon Shure SM57.
Kolejne różnice to dwukrotne podbicie sygnału wejściowego (Lo Clean Boost) dla lepszego nasycenia lamp, kiedy korzystamy z kanału czystego oraz przełącznik zmieniający charakterystykę sekcji EQ kanału Lead na taką, jaka jest w podłogowym premapie Engl E430. We wtyczce znalazł się także prosty stereofoniczny chorus, poszerzający bazę stereo.
Każdą z dodatkowych sekcji można wyłączyć. Nie stoi więc nic na przeszkodzie, żeby skorzystać z własnych impulsów czy innej końcówki mocy poprzez dodatkowe wtyczki.

Wierne brzmienie wymaga mocy

Emulacja przedwzmacniacza brzmi bardzo dobrze, ale dzieje się to bardzo dużym kosztem obciążenia procesora. Jest to pierwsza wtyczka, która sama z siebie wykorzystuje całą moc CPU w moim laptopie. Jedynym wyjściem jest redukcja oversamplingu, mającego na celu wyeliminowanie zjawiska aliasingu. Jeśli to nie pomaga, to trzeba zrezygnować z precyzyjnego algorytmu przetwarzania na rzecz szybkiego. Wersja 1.1 U530 przynosi tutaj dużą zmianę i tryb Fast nie wiele różni się dla ucha od trybu Precision. Warto także wspomnieć, że „silniki” obydwu algorytmów to sieć neuronowa zaprzęgnięta do obliczania różniczek.

Czy to właściwa droga? Brzmieniowo z pewnością tak, ale jak pokazuje przykład S-Geara, dobre brzmienie nie musi być zabójcze dla komputera. Mam nadzieję, że w przyszłości optymalizacja algorytmów zmieni ten stan rzeczy.

Podsumowanie

Mała, lekka wtyczka brzmi i reaguje na technikę gry tak jak się tego oczekuje po czołówce emulacji. Szczególnie jeśli naszą domeną są siódemki, djent itp. Cena, jak za jeden preamp jest dość wysoka (59,99 USD). Zdecydowanie polecam wypróbowanie wersji demo, choć nie jest to  najnowsza wersja programu i nie pozwala na ustawianie wszystkich parametrów.
Na koniec proponuję lekturę instrukcji do oryginału i zawartych w nim tipów. Na pewno się przydadzą podczas uzytkowania!

Cena: 59,99 USD
Wideo: Mercuriall
Dziękujemy Mercuriall Audio Software za udostępnienie wtyczki do testu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *