Musicmesse 2016: Miniwhammy, czyli Ricochet

DigiTech zrobił whammy wielkości normalnej kostki. Działa tak jak starszy brat, ale… nie ma pedału ekspresji. Znajdziemy tutaj wszystkie zalety pierwowzoru: dobry traDigiTech_WhammyRicochet_Photo_ExtremeRight_originalcking i duży wybór możliwych do zagrania interwałów.
Przełącznik umieszczony na obudowie Ricochet może aktywować efekt na dwa sposoby. W trybie chwilowym będzie on działał aż do momentu zdjęcia stopy ze footswitcha. W trybie zwykłego wyłącznika, wszystko odbywa się tak jak w każdej innej kostce (włączony-wyłączony).

Nazwa tego efektu to w tłumaczeniu Rykoszet. Trzeba przyznać, że ta nazwa w pewien sposób oddaje to jak producent rozwiązał brak pedału ekspresji. Ominął go poprzez jego cyfrową emulacje. Wciśnięcie przycisku uruchamia algorytm odpowiadający za narastanie i opadanie dźwięku. Te parametry ustawiamy podwójnym potencjometrem nazwanym… Ballistics. Shift reguluje szybkość zadziałania efektu, a Return szybkość powrotu do czystego sygnału. Moim zdaniem czytelniej byłoby gdyby te parametry zostały jako Attack i Release. AR to dwie składowe ADSR, czyli znanego w świecie syntezatorów opisu obwiedni. Gałka Pitch służy do wyboru interwalu o jaki Ricochet ma podnosić lub obniżać wchodzący do niego sygnał. Do wyboru mamy siedem pozycji: sekunda, kwarta, kwinta, septyma, oktawa, dwie oktawy oraz oktawa i czysty sygnał.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Przełącznik Range służy do wyboru kierunku działania miniwhammy: w górę lub w dół. Wybrany interwał i kierunek pokazuje umieszczony z lewej strony diodowy wskaźnik. Efekt działa zarówno w trybie mono (classic Whammy) jak i w trybie umożliwiającym śledzenie akordów (algorytm z Whammy DT). Przełączenie między trybami jest jednak nieco skomplikowane. Standardowo po wyjęciu z pudełka powinien być aktywny tryb Chords. W tym trybie przetwrzanie dźwięku odbywa się z próbkowaniem 22 kHz. W trybie mono wynosi ono 44,1 kHz.
Efekt działa w trybie True Bypass, jeśli nie korzystamy z przełącznika chwilowego.

Zapowiada się ciekawie. Chociaż szkoda, że zabrakło gniazda opcjonalnego pedału ekspresji. Może pojawi się następnej wersji?

Zdjęcia: DigiTech
Cena sugerowana: 187,44 USD

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *