Boss Katana ma 28 wzmacniaczy, a nie tylko 5!

W tym poradniku dowiecie się, jak w każdej Katanie powiększyć kolekcję modelowanych wzmacniaczy i efektów. Wszystko prosto i bezpiecznie. Bez obaw o utratę gwarancji itp.

Każdy kto ma Katanę, wie że korzystając z przełącznika umieszczonego na panelu można wybrać pomiędzy 5 modelami wzmacniaczy i ustawiać poziom dla trzech lub czterech efektów (jeśli używamy Delaya z Reverbem), które zostały zapisane wraz z konkretnym presetem. Nieco więcej możliwości daje program Boss Tone Studio. Tu oprócz podjęcia decyzji jakich bloków FX użyjemy, możemy jeszcze wybrać jedno z trzech predefiniowanych ustawień kolejności łańcucha efektów.

Wzmacniaczy mamy tylko pięć, ale efektów jest tu już całkiem sporo. Niestety Katanie daleko do możliwości, choćby takich jak oferuje najprostsze multi Boss GT-1. Przynajmniej do chwili kiedy korzystamy z oficjalnego Boss Tone Studio.

Oprogramowanie z Antpodów: Katana FX Floor BoardKażdy kto miał GT-8, GT-10 a nawet GT-100 pewnie natknął się na dedykowany dla tych multiefektów niezależny edytor GT Fx FloorBoard. Jego twórcą jest mieszkający w Australii niejaki Gumtown, człowiek który na tyle zna sekrety efektów Bossa, że alternatywny edytor zrobił również dla Katany i wykorzystał w nim „odkrycia” innych fanów Bossa z VGuitarForums. Co nam to daje?
Po pierwsze dostęp do 28 wzmacniaczy. 5 „fabrycznych” bazuje na nowej, lepiej brzmiącej technologii zaczerpniętej z headów Waza, a 23 pozostałe to modele rodem z Bossa GT-100. Pełną listę umieszczam w tabeli. Bardzo ciekawym wzmacniaczem jest Custom, który możecie sami sobie skroić na miarę waszych potrzeb.

Nazwa w GT-100LED w Katanie
CUSTOMAcoustic
FULL RANGE
JC-120Clean
NATURAL CLEAN
CLEAN TWIN
TWEEDCrunch
COMBO CRUNCH
STACK CRUNCH
PRO CRUNCH
DELUXE CRUNCH
VO DRIVE
VO LEAD
MATCH DRIVE
5150 DRIVELead
HiGAIN STACK
EXTREME LEAD
CORE METAL
BG LEAD
BG DRIVE
MS1959 I
MS1959 I+II
R-FIRE VINTAGE
R-FIRE MODERN
T-AMP LEAD
BGNR UB
SLDNBrown
POWER DRIVE
ORNG RB

Różnice to nie tylko ukryte wzmacniacze, ale też efekty. Tych już nie opisuję, bo jest ich za dużo. Najważniejsze zmiany zestawiam w kolejnej tabeli.

FxFloorBoardBoss Tone Studio      
30 efektów w skecji Booster (w tym 8 tzw. Custom)20 efektów Booster
35 efektów MOD (w tym możliwość dodania własnej skali w Harmonist)27 efektów MOD
37 efektów w kategori FX (świetne TerraEcho i Overtone)27 efektów FX
dowolny porządek efektów3 predefiniowane łańcuchy
11 bloków na raz w łańcuchu8 bloków, ale w tym samym czasie nie można używać Booster/MOD i Delay/FX

Kilka uwag

Jak tylko zaczniecie używać Katana FX Floor Board to zorientujecie się co i jak. Dlatego o tym nie będę się rozpisywał. Najważniejsze, że w tym edytorze możecie ułożyć w dowolnej kolejności aż 11 bloków na raz (jak na ilustracji). Musicie pamiętać tylko o tym, że jeśli używacie Katany z firmware’m 2.x (wersja 1.x nie ma tego ograniczenia) to nie uda wam się zapisać „dowolnego” układu, a tylko te trzy przewidziane przez Bossa. Innymi słowy: dopóki używacie Floor Boarda układ może być jaki wam się podoba, jeśli chcecie go zapisać do wzmacniacza trzeba kliknąć Chain 1,2 lub 3.Najważniejsze, że dzięki temu edytorowi możecie równocześnie używać Boostera, sekcji MOD, Delay i FX. Jeden minus – nie da się ich regulować z panelu sterowania. Jeśli Wam tego mało, a macie tablet z Windows albo Androidem to je również możecie spiąć z Kataną. Wersja androidowa wciąż jeszcze nie jest idealna. Ale oprócz niej jest inny edytor, zrobiony przez Condora i jego też możecie spróbować.

Jak to skonfigurować?

Prosto! W Boss Tone Studio w sekcji MIDI koniecznie musicie ustawić wszystkie kanały na „1”. Ściągnąć Katana FX Floor Board, wypakować i kliknąć Connect. To wszystko. Jeśli coś nie działa to wchodzicie w Preferencje i sprawdzamy czy w ustawieniu USB/MIDI wybrana jest Katana. 

A tu możecie posłuchać wszystkich „nowych” wzmacniaczy. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *