iRig HD 2: znajdź dla niego miejsce w plecaku

To już druga edycja sprawdzonego i popularnego na świecie interfejsu iRig HD. Nowa wersja przynosi nowe funkcje i podnosi na wyższy poziom parametry sprzętu. Najważniejsze zmiany to wbudowany wzmacniacz słuchawkowy i dwukrotnie zwiększona maksymalna częstotliwość próbkowania dźwięku. Mimo zmian interfejs wciąż pozostaje bardzo kompaktowy i bez problemu zmieści się w futerale gitary.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Można śmiało powiedzieć, że marką iRig, włoska firma IK Multimedia, ustanowiła swego rodzaju synonim dla mobilnych interfejsów. Każdy gitarzysta, który pomyśli o wykorzystaniu telefonu czy tabletu do trafi na iRiga. Z doświadczenia wiem, że dla użytkowników każdy iRig jest podobny. Nic bardziej błędnego. Modele iRig i iRig 2 to nie mnie nie więcej, ale tylko stosunkowe proste przedwzmacniacze dopasowujące poziom sygnał do mikrofonowego wejścia smartfonu czy tabletu. Łatwo je poznać po tym, że są podłączane przez małego jacka TRRS. Dokładnie takiego samego, jakie znajdziemy w zestawach słuchawkowych dodawanych do każdego telefonu.

Rodzina iRig HD czy też Pro to zupełnie inna liga urządzeń. Oprócz podobnego układu należące do niej urządzenia pełnią funkcję interfejsu Uniwersal Audio USB, czyli takiego który do pracy nie potrzebuje żadnych dodatkowych sterowników. Wystarczy go podłączyć do komputera, iPhona czy tabletu z Andoridem a będzie działać. Najbardziej z faktu, że jest to zewnętrzny interfejs skorzystają użytkownicy Andorida. iRig pozwala wyeliminować muzyczna pętlę achillesową tego systemu, jaką są zdecydowanie za duże opóźnienia w przetwarzaniu dźwięku.

W wersji HD2

Miniaturowy interfejs ma formę solidnie wykonanej z tworzywa sztucznego kostki. Z praktyki wiem, że nie boi się wnętrza plecaka czy torby. Ot wrzucamy i zapominamy. Z przodu umieszczone są dwa gniazda 1/4” (duży jack). Jedno służy do podłączenia gitary. Drugie pełni służy do wyprowadzenia sygnału do wzmacniacza. O tym czy trafi do niego nieprzetworzony sygnał prosto z gitary czy też przepuszczony przez efekty w aplikacji, decyduje umieszczony po prawej stronie przełącznik Thrue/FX. Z tyłu obudowy umieszczono wyjście słuchawkowe (ukłon w stronę użytkowników iPhona 7 i być może kolejnych „redukcyjnych” kroków Apple’a) i złącze mikroUSB. Po bokach znajdują się miniaturowe potencjometry służące do ustawienia poziomu głośności na wyjściu słuchawkowym i poziomu podbicia na wejściu gitarowym. Na obudowie zobaczymy też wielokolorową diodę LED, która informuje o stanie pracy urządzenia, a także poziomie sygnału na wejściu.
To czego nie widać to wbudowany interfejs, w którym w stosunku do poprzenika zwiększono maksymalną częstotliwość próbkowania z 48 do 96 kHz.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Wysposażenie: Do interfejsu dołączono 60 cm kabel USB-microUSB do połączenia iRiga z komputerem i poprzez przejściówkę (nie dołączona) z androidowymi urządzaniami mobilnymi; oraz 60 cm kabel microUSB-Ligthning do połączenia z iPadem/iPhone’m. W zestawie znajdziemy odłączany uchwyt wraz z rzepem dzięki któremu możemy przyczepić interfejs do statywu.
Aplikacje: Razem z iRigiem otrzymujemy dostęp do pełnej wersji AmpliTube 4 dla PC/Mac (185 EUR, tu o nim pisaliśmy), w którego skład wchodzi 10 stompboxów, 9 wzmacniaczy, 10 kolumn, 29 różnych głośników, 4 mikrofony, 2 efekty rackowe, 2 tunery. Większy opis programu znajdziecie tutaj. Użytkownicy mogą również zamienić darową wersją AmpliTube dla iOS-a na wersje pełną, której koszt wynosi 10 EUR.

Jak to gra

Mimo, że nie pozorny HD2 gra bardzo dobrze. Wbudowany przedwzmacniacz nie wnosi słyszalnych szumów, a szeroki zakres regulacji pozwala bez obaw podłączać gitary zarówno z singlami jak i mocnymi humbackerami. W zapanowaniu nad poziomami sygnału pomoce są obydwa sprzętowe potencjometry. Próbkowanie do 96 kHz, mimo że nie zawsze konieczne podczas nagrywania przydaje się podczas gry na żywo. Na Macbooku Pro (late 2013) pozwala to uzyskać całkowite opóźnienie sygnału (RTL) na poziomie ok. 6 ms przy mniej wymagających wtyczkach, takich jak AmpliTube czy S-Gear. Bardzo przydatnym rozwiązaniem jest możliwość przepuszczenia sygnału przez ampsima z pominięciem np. emulacji kolumny i podłączenie takiego sygnału do powrotu pętli efektów prawdziwego wzmacniacza. Zdecydowanie warto go mieć w plecaku, szczególnie jak się ma iPhona… wtedy nawet komputer staje się zbędny.
Podsumowanie: iRig HD2 z innymi interfejsami z tego przedziału cenowego wygrywa swoimi kompaktowymi wymiarami i darmową pełną wersją AmpliTube 4 na komputer i iOS-a. Jeśli nie potrzebujemy tych aplikacji i walor współpracy z telefonem również nie ma dla nas znaczenia to warto poszukać interfejsu z większą ilością wejść w tym np. gniazdem mikrofonowym.

Dane Techniczne

Wejście:
Maksymalny poziom wejściowy: od 307 mVpp do 8,39 Vpp
Zakres regulacji wzmocnienia: 28,7 dB
Szum wejściowy: -97 dB RMS
Zniekształcenia (THD): 0,007%
Pasmo przenoszenia: od 20Hz do 20 kHz +/- 0,9 dB

Wyjście
Maksymalny poziom wejściowy: 1,6 Vpp
Szum wejściowy: -94 dB RMS
Zniekształcenia (THD): 0,007%
Pasmo przenoszenia: od 20Hz do 20 kHz +/- 0,1 dB

Przetwarzanie analogowo-cyfrowe (A/D): 24-bity
Częstotliwość próbkowania: 44,1 – 96 kHz
Wymiary: 39x99x21 mm
Waga: 51 g
Cena: ok. 470 zł

Informacje, zdjęcia: IK Multimedia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *